Dzi艣 przedstawiam Wam poradnik do gry Torpia, w kt贸rym dowiecie si臋 wszystkiego o tej ciemnej stronie rozgrywki, czyli gry Z艂em. Z艂o i Dobro zawsze rywalizowa艂y ze sob膮, a konflikt nasili艂 si臋 wraz z powstaniem Torpii. Wi臋c zapoznajcie si臋 z dost臋pnymi poni偶ej strategiami gry, a na koniec macie dodatkowo FAQ, kt贸ry odpowie na najcz臋艣ciej zadawane pytania zwi膮zane z graniem Z艂ymi. Mam nadzieje, 偶e pomo偶e Wam to gra膰 skuteczniej ni偶 dotychczas.

  • Z艂y skupia si臋 g艂贸wnie na produkcji wojska i atakowaniu innych graczy. Z艂o ma do dyspozycji 15 r贸偶nych budynk贸w- w tym wieczny ogie艅.
  • Z艂y gracz mo偶e te偶 handlowa膰 bez konieczno艣ci budowy rynku, ale potrzebne mu b臋d膮 do tego wozy kupieckie, kt贸re otrzyma膰 mo偶e tylko od Dobrego gracza.
  • 殴li nie potrzebuj膮 tak偶e kaplicy, kt贸ra przyci膮ga mieszka艅c贸w wsi. Ch艂opi sami przyjd膮 do miasta, pomog膮 Ci przy budowie lub rozbudowie budynk贸w. Poza tym ch艂opi mog膮 te偶 by膰 kszta艂ceni na 偶o艂nierzy. 殴li mog膮 utworzy膰 nawet 10 r贸偶nych rodzaj贸w wojska.
  • 殴li b臋d膮 potrzebowa膰 dw贸ch rodzaj贸w surowc贸w, kt贸re mo偶na otrzyma膰 tylko od Dobrych graczy – z艂oto i rud臋 偶elaza – jak r贸wnie偶 produkt贸w wt贸rnych do wyszkolenia bardziej wyrafinowanych wojsk i produkcji broni obl臋偶niczej.
  • 殴li mog膮 tak偶e samodzielnie nabywa膰 偶ywno艣膰, drewno i kamienie.
  • Strategie gry
  • Zanim zaczniesz gra膰 musisz najpierw przygotowa膰 sobie strategi臋. Wyb贸r Z艂a w grze Torpia wymaga nieco wi臋cej planowania ni偶 wyb贸r Dobra. Swoj膮 strategie mo偶esz w ka偶dej chwili zmieni膰, nawet je艣li dostosowanie si臋 Twoich miast do nowej strategii nie b臋dzie 艂atwe.

torpia screen

Aspekty, kt贸re nale偶y wcze艣niej rozwa偶y膰:

  • wyb贸r miedzy ofensywnym ( kradzie偶 amulet贸w) a defensywnym (obrona zwoj贸w/pism) sposobem gry
  • na jakim wojsku b臋dziesz si臋 koncentrowa艂 (zale偶y to od indywidualnego stylu walki danego gracza)
  • musisz zdecydowa膰 czy chcesz pl膮drowa膰 zasoby czy mie膰 kilku dobrych partner贸w handlowych (lub ich kombinacji)
  • czy chcia艂by艣 si臋 osiedli膰 w zaludnionej lub porzuconej okolicy
  • ilo艣膰 budynk贸w, kt贸re zostan膮 wybudowane w Twoich miastach (to zale偶y od rodzaju si艂 zbrojnych)
  • je偶eli grasz, aby wygra膰, to musisz by膰 ostro偶ny przy wyborze bractwa, do kt贸rego chcesz do艂膮czy膰
  • ile czasu dziennie chcesz po艣wi臋ci膰 na gr臋
  • inne aspekty, kt贸re przychodz膮 Ci na my艣l

Teraz przedstawimy kilka strategii zar贸wno dla pocz膮tkuj膮cych jak i bardziej do艣wiadczonych graczy. To nie s膮 strategie gwarantuj膮ce sukces w grze a jedynie zwyk艂e przyk艂ady:

Ofensywny spos贸b gry:

Je偶eli posiadasz du偶o wolnego czasu, to z regu艂y posiadasz jednego Dobrego lub nie masz 偶adnego sojusznika. Bardziej skupiasz si臋 na grabie偶y zasob贸w lub na tym jak dokona膰 drobnych transakcji z Dobrymi graczami.
Oznacza to, ze b臋dziesz na pocz膮tku jak i w trakcie gry potrzebowa艂 pomocy od topornik贸w, kt贸rzy zapewniaj膮 nap艂yw potrzebnych surowc贸w. Dlatego wa偶ne jest, aby skupi膰 si臋 na kszta艂ceniu topornik贸w, 艂ucznik贸w i rycerzy. Maja oni – z wyj膮tkiem topornika – najwy偶sz膮 liczb臋 punkt贸w ofensywnych. Mo偶liwe jest tak偶e zbudowanie kilku miast, kt贸re specjalizuj膮 si臋 w szkoleniu niekt贸rych rodzaj贸w wojsk. Na przyk艂ad, w jednym mie艣cie mog膮 by膰 szkoleni rycerze a w innym 艂ucznicy, natomiast w pozosta艂ych miastach znajduj膮 si臋 w tylko koszary. Twoje oddzia艂y nie b臋d膮 stacjonowa膰 w Twoich miastach, lecz ca艂y czas b臋d膮 w drodze walcz膮c i pl膮druj膮c- niniejszym zapotrzebowanie na si艂y obronne zmniejsza si臋/spada o 85%. W przypadku ataku przeciwnika mo偶esz w odwecie zniszczy膰 jego wojsko lub je偶eli posiadasz rycerzy, to mo偶esz si臋 nimi pos艂u偶y膰, gdy偶 ze wzgl臋du na wysok膮 warto艣膰 ataku mog膮 zast膮pi膰 wojska obronne.

Je偶eli czas, kt贸ry mo偶esz po艣wi臋ci膰 grze jest ograniczony wskazane jest mie膰 wielu dobrych sojusznik贸w, kt贸rzy dostarcz膮 Ci surowc贸w. W tym przypadku nie potrzebujesz topornik贸w. Raczej nale偶y skupi膰 si臋 na kszta艂ceniu i po艂膮czeniu ze sob膮 偶o艂nierzy, 艂ucznik贸w i miecznik贸w. Miecznicy ulegaj膮, je偶eli chodzi o atak, 艂ucznikom i rycerzom, ale mog膮 ponie艣膰 wi臋cej szk贸d ni偶 kusznicy i mo偶na ich szybciej wyszkoli膰 ni偶 rycerzy. Miecznicy b臋d膮c w du偶ej grupie mog膮 by膰 tez powa偶nymi przeciwnikami i pom贸c Ci w obronie.

Szkolenie rycerzy jest czasoch艂onne i ze wzgl臋du na to zbudowanie przyzwoitej linii obrony do艣膰 d艂ugo trwa.

Defensywny (obronny) spos贸b gry:

Je偶eli chcesz zainwestowa膰 du偶膮 ilo艣膰 czasu w gr臋, to zalecane jest nabycie du偶ej ilo艣ci topornik贸w. Nie musi by膰 ich a偶 tak wielu jak u Z艂ych graczy, kt贸rzy graj膮 ofensywnie.

To jest po prostu dla Ciebie plus, maj膮c dodatkowe 藕r贸d艂o dochodu. Zalecamy, aby gracz mia艂 co najmniej dw贸ch dobrych partner贸w. Powiniene艣 skupi膰 si臋 na szkoleniu rycerzy i mieczknik贸w. Na pocz膮tku wystarczy jak zajmiesz si臋 szkoleniem pikinier贸w i utworzeniem lekkiej kawalerii. Szkolenie pikinier贸w pozwoli Ci p贸藕niej szybko zbudowa膰 siln膮 armi臋. Jest to skuteczny spos贸b, je艣li masz do obrony wi臋cej ni偶 jednego gracza. Ponadto mo偶esz zbudowa膰 w艂asne miasto, w kt贸rym mo偶esz szkoli膰 danych wojownik贸w, tak jak to robi膮 ofensywnie graj膮cy 殴li gracze.

Je偶eli nie masz zbyt du偶o czasu do dyspozycji, to mo偶esz wyznaczy膰 kogo艣 z bractwa na opiekuna Twojego konta, kt贸ry otrzyma has艂o zast臋pcze.

Zalecane jest, aby mie膰 tutaj 3-4 dobrych partner贸w. Powiniene艣 zaj膮膰 si臋 tak偶e szkoleniem tych samych rodzaj贸w si艂 zbrojnych, jakie zosta艂y wcze艣niej opisane w powy偶szym akapicie i wybudowaniem takich samych budynk贸w, kt贸re mog膮 zosta膰 zbudowane przez ofensywnie graj膮cego Z艂ego gracza.

Rozpocz臋cie gry przez pocz膮tkuj膮cego gracza wygl膮da nast臋puj膮co: Gracz przechodzi tutorial do ko艅ca w rezultacie czego otrzymuje ob贸z bandyt贸w i niekt贸re surowce. Nast臋pnie musi si臋 zaj膮膰 szkoleniem topornik贸w, w celu uzyskania dodatkowych surowc贸w. Za pomoc膮 tych 艣rodk贸w, b臋dziesz m贸g艂 rozbudowa膰 w艂asne miasto czy handlowa膰 z dobrym partnerem. Handluj膮c zdobywasz kolejne surowce i bro艅, kt贸re mog膮 by膰 wykorzystane do wzmocnienia w艂asnej armii, za pomoc膮, kt贸rej mo偶esz zaatakowa膰 lub obroni膰 innych graczy.

UWAGA: Od jednego partnera mo偶esz otrzyma膰 wi臋cej surowc贸w i towar贸w ni偶 w przypadku grabie偶y.

Budynki

Z艂y ma 15 rodzaj贸w budynk贸w do dyspozycji, w tym wieczny ogie艅 i ratusz. To znaczy, 13 z tych budynk贸w mo偶esz postawi膰 na 25 wolnych placach pod zabudow臋. Istniej膮 jeszcze dodatkowo 2 dzia艂ki budowlane, kt贸re zarezerwowane s膮 wy艂膮cznie na chat臋 dla drwala i kamienio艂om, a wi臋c ca艂kowita liczba wolnych miejsc pod zabudow臋 to 27 dzia艂ek.

Pi臋膰 z tych 15 budynk贸w s艂u偶膮 do szkolenia wojska.

  • W obozie bandyt贸w mo偶na szkoli膰 najprostszy rodzaj wojska- topornik贸w.
  • W strzelnicy trenuj膮 艂ucznicy i kusznicy.
  • Akademia Wojskowa szkoli w艂贸cznik贸w i miecznik贸w. A w stajniach s膮 szkoleni u艂ani i rycerze.
  • W warsztacie obl臋偶niczym produkowane s膮 katapulty, tarany i trebusze.
  • Wi臋cej szczeg贸艂贸w na temat wojska mo偶na znale藕膰 w odpowiednim rozdziale.
  • Morale 偶o艂nierzy mo偶na zwi臋kszy膰 /poprawi膰 w czterech r贸偶nych budynkach.

Pewna ilo艣膰 ch艂op贸w jest zamykana w dyby, a偶eby morale wojska wzr贸s艂y o pewn膮 stop臋 procentow膮. To samo zadanie spe艂nia palenie drewna w ognisku.

Ratusz i wieczny ogie艅 spe艂niaj膮 ponadto inne cele. Tutaj mo偶na podnie艣膰 morale 偶o艂nierzy za pomoc膮 monet.

Ponadto mo偶na za monety szkoli膰 odkrywc贸w. Odkrywcy maj膮 za zadanie dowodzenie armi膮 podczas ataku/obrony. Na pocz膮tku ka偶dy gracz posiada w g艂贸wnym mie艣cie ponad 30 odkrywc贸w. P贸藕niej otrzymasz tak偶e mo偶liwo艣膰 wykszta艂cenia |nabycia dodatkowych 6 odkrywc贸w w ka偶dej nowopowsta艂ej osadzie.

W ratuszu lub wiecznym ogniu mo偶esz tak偶e zmieni膰 nazw臋 w艂asnego miasta.

Dobrze jest wi臋c wiedzie膰, gdzie mo偶na szkoli膰 oddzia艂y i jak utrzyma膰 morale wojska na odpowiednim poziomie. Jest tylko jeden ma艂y problem – wojsko potrzebuje zakwaterowania. W tym celu mo偶esz skorzysta膰 z koszar. Im bardziej rozbudowane s膮 koszary lub im wi臋cej wybudujesz koszar, tym wi臋cej wojska mo偶esz wyszkoli膰.

torpia screen 2

Po tym jak zosta艂y om贸wione istotne tematy- takie jak tworzenie oddzia艂贸w, jak r贸wnie偶 utrzymanie ich motywacji i kwestia ich zakwaterowania, nale偶a艂oby jeszcze om贸wi膰 kilka budynk贸w takich jak: chata my艣liwska, magazyn, chata drwala i 艣wi膮tynia.

Dwa z trzech wy偶ej wymienionych budynk贸w b臋d膮 potrzebne, aby m贸c wzi膮膰 udzia艂 w finale. W tym celu konieczne jest przy艂膮czenie si臋 do bractwa – mo偶esz to zrobi膰 w Siedzibie Bractwa. Amulety b臋d膮 poszukiwane przez maga, kt贸ry przebywa w 艣wi膮tyni.

Tutaj mo偶esz zrobi膰 z amulet贸w zwoje, ale tylko wtedy, je偶eli jeste艣 cz艂onkiem bractwa. Zwoje mo偶na przesy艂a膰 do innych graczy. Aby wygra膰, bractwo musi wej艣膰 w posiadanie wszystkich zwoj贸w.

Na zdj臋ciach przedstawione s膮 miejsca do produkcji surowc贸w pierwotnych, jak r贸wnie偶 budynki przeznaczone do ich sk艂adowania. Drewno i kamienie mog膮 – wraz z po偶ywieniem – by膰 pozyskiwane przez Z艂ych. O 偶ywno艣膰 troszcz膮 si臋 my艣liwi, kt贸rzy mieszkaj膮 w chatach my艣liwskich. Drewno jest r偶ni臋te w tartaku a kamienie wydobywa si臋 w kamienio艂omie.

Magazyn jest miejscem, w kt贸rym mo偶na przechowywa膰 wszystkie te produkty.

Z艂oto i ruda 偶elaza potrzebne b臋d膮 do produkcji niekt贸rych przedmiot贸w, ale mo偶na je otrzyma膰 jedynie od Dobrych graczy lub je im skra艣膰.

Jednym z najwa偶niejszych budynk贸w jest ob贸z osadnik贸w. Za pomoc膮 tego obozu mo偶na za艂o偶y膰 now膮 osad臋 lub przej膮膰 ob贸z Z艂a. Niezb臋dnym warunkiem do budowy drugiego miasta jest ob贸z osadnik贸w z poziomem 1, trzecie miasto potrzebuje obozu z poziomem 2, itp.

Atak

W tym rozdziale om贸wimy wszystko, co ma do czynienia z atakami i wyja艣nimy jak mo偶na handlowa膰. Powy偶szy rysunek przedstawia symbol, kt贸ry nale偶y klikn膮膰, aby przej艣膰 do przegl膮du swoich wojsk.
W Torpi oddzia艂y s膮 zarz膮dzane centralnie, wi臋c nie ma znaczenia, w kt贸rej osadzie jest szkolone wojsko- tak wi臋c, mog膮 by膰 wysy艂ane do innych miast i stamt膮d dowodzone.

Ka偶da armia, kt贸ra zostaje wys艂ana na misj臋, musi by膰 dowodzona przez odkrywc臋. Zaczynasz z 30 odkrywcami, kt贸rzy dost臋pni s膮 w g艂贸wnym mie艣cie. W przypadku, gdy potrzebujesz dodatkowych odkrywc贸w – co mo偶e si臋 zdarzy膰 – w ka偶dym nowo utworzonym mie艣cie mo偶esz wyszkoli膰 6 dodatkowych odkrywc贸w.

Szkolenie odkrywc贸w odbywa si臋 w ratuszu.

W przegl膮dzie wojsk znajdziesz tak偶e informacje dotycz膮ce liczby 偶o艂nierzy w ka偶dej osadzie, ka偶dy ruch wojska a tak偶e wioski do obrony.

Aby zaatakowa膰 lub obroni膰 cel nale偶y

klikn膮膰 na ikonk臋 tr膮bk臋.

Teraz mo偶na wybra膰 misj臋, mo偶e to by膰 atak lub obrona celu, wzi臋cie do niewoli lub przekazanie wojska. Oddzia艂y mog膮 by膰 przekazane tylko Dobrym graczom. Mo偶na r贸wnie偶 wprowadzi膰 wsp贸艂rz臋dne miasta docelowego.
Powy偶sze dzia艂ania mog膮 by膰 r贸wnie偶 wykonane za pomoc膮 klikni臋cia na r贸偶ne osady, a nast臋pnie poprzez naci艣ni臋cie przycisk贸w akcji, kt贸re si臋 pojawi膮.

Je偶eli Twoje wojska kogo艣 zaatakowa艂y i zdoby艂e艣 przy tym zdobycz wojenn膮, to mo偶na j膮 odebra膰 wchodz膮c do przegl膮du wojsk, a nast臋pnie klikaj膮c na odpowiedni przycisk.

艁upy wojenne nie s膮 automatycznie przekazywane do magazynu – nale偶y wcisn膮膰 wy偶ej wymieniony przycisk, aby 艂upy pojawi艂y si臋 w magazynie. Wojsko musi si臋 znajdowa膰 w osadzie, aby przekaza膰 艂upy. Jest to do艣膰 interesuj膮ce, gdy偶 艂upy mog膮 by膰 te偶 dostarczane tak偶e w innych miastach, czyli nie koniecznie w Twoim g艂贸wnym mie艣cie.

Cech膮, kt贸ra czyni gr臋 Torpia wyj膮tkow膮 jest mo偶liwo艣膰 zmiany rozkaz贸w operacyjnych, nawet podczas przemieszczania si臋 wojska. Tak wi臋c, mo偶liwa jest zar贸wno zmiana celu, misji, ale r贸wnie偶 mo偶na zmieni膰 liczb臋 przydzielonych 偶o艂nierzy.

torpia screen 1

UWAGA:聽Odzia艂y maj膮 swoje w艂asne nastawienie do walki. Im wy偶sze s膮 ich morale, tym lepiej walcz膮. Z biegiem czasu ich morale spadaj膮, wi臋c trzeba je regularnie poprawia膰.

Na pocz膮tku jest to bezp艂atne, ale posiadaj膮c lepiej wyszkolone oddzia艂y b臋d膮 Ci potrzebne monety do ich op艂acenia, a tak偶e w celu utrzymania ich nastawienia do walki na odpowiednim poziomie. Ponadto zamykaj膮c osadnik贸w w dyby mo偶esz poprawi膰 morale 偶o艂nierzy.

Wystarczy wej艣膰 do g艂贸wnego budynku ( wieczny ogie艅/ratusz), aby sprawdzi膰 jak wygl膮daj膮 obecnie morale 偶o艂nierzy.

Handel

Aby m贸c handlowa膰 z innymi graczami nale偶y klikn膮膰 na w贸z kupiecki. Ale zanim zaczniesz handlowa膰, potrzebny b臋dzie Ci w tym celu w贸z kupiecki. Otrzyma膰 go mo偶esz tylko od Dobrych graczy.

Jak pojawi si臋 towar, kt贸rym b臋dzie mo偶na handlowa膰, klikasz na rozwijan膮 list臋, wybierasz produkt i wprowadzasz wsp贸艂rz臋dne celu (nazw臋 gracza, z kt贸rym handlujesz). W贸z handlowy oferuje miejsce dla 250 surowc贸w / produkt贸w.

Oddzia艂y & bro艅

Istnieje 10 rodzaj贸w wojsk: Topornicy, 艂ucznicy, kusznicy, pikinierzy, miecznicy, u艂ani, rycerze, poza tym jednostki u偶ywaj膮ce tarany, katapulty i trebusze.

  • Rycerz聽to ultymatywny wojownik, a jednocze艣nie najdro偶szy w zakresie szkolenia i bada艅. Poza tym potrzebuj膮 rycerze du偶o czasu na szkolenie. Jako najlepsi z wojownik贸w mog膮 z 艂atwo艣ci膮 zniszczy膰 ca艂膮 osad臋. W celu stworzenia rycerza, potrzebny b臋dzie Ci: miecz, tarcza, w艂贸cznia, osadnicy, ko艅 i 30 monet.
  • U艂an聽jest tak偶e bardzo silny. Kszta艂cenie u艂an贸w jest ta艅sze. Przy czym potrzebna Ci b臋dzie w艂贸cznia, ko艅 i osadnicy do stworzenia u艂ana. Poza tym s膮 w stanie- w por贸wnaniu z kusznikami- wytrzyma膰 znacznie wi臋cej szk贸d [1] i posiadaj膮 skuteczniejsz膮 bro艅.
  • Miecznicy聽nale偶膮 do jednych z najsilniejszych jednostek i warto ich doceni膰. W pe艂ni rozwini臋ta akademia wojskowa mo偶e jednocze艣nie wyszkoli膰 1000 miecznik贸w. Do stworzenia miecznika potrzebny jest miecz, tarcz臋, a tak偶e osadnicy.
  • Kusznicy聽mog膮 tak偶e okaza膰 si臋 bardzo przydatni. Maj膮 dobr膮 si艂臋 ataku i w艂a艣ciw膮 obron臋 [1]. Tworzenie kusznika wymaga kuszy i osadnik贸w.

Je艣li chodzi o statystyki w obronie to podlegaj膮 kusznicy mieczarzom.Ich szkolenie zajmuje poza tym wi臋cej czasu. W pe艂ni wyposa偶ona akademia wojskowa mo偶e kszta艂ci膰 jednocze艣nie 1000 miecznik贸w, przy czym ta warto艣膰 na strzelnicy podczas treningu wynosi 115 a w sumie 575 – tak wi臋c, nieco ponad po艂ow臋, ni偶 jest w stanie akademia wyszkoli膰.

Pikinier jest do艣膰 s艂abym atakuj膮cym, ale za to bardzo dobrym obro艅c膮. Najlepiej jak wprowadzisz ich na samym pocz膮tku gry.

Je偶eli jeste艣 w stanie szkoli膰 inne jednostki, to powiniene艣 to zrobi膰. Szkolenie pikiniera wymaga w艂贸czni i osadnik贸w.

艁ucznicy聽to – opr贸cz topornik贸w – jeden z najs艂abszych rodzaj贸w wojsk. 艁ucznicy s膮 bardzo wolni, co ma negatywny wp艂yw na ca艂e wojsko. S膮 jednak dobrymi zmiennikami topornik贸w, w przypadku, gdy nie skupiasz si臋 na grabie偶y.

Je艣li masz jednego lub wi臋cej dobrych sojusznik贸w, to stosunkowo szybko jeste艣 wstanie zgromadzi膰 armi臋 przyzwoitej wielko艣ci, co okazuje si臋 by膰 bardzo korzystne szczeg贸lnie na pocz膮tku. Miecznicy i kusznicy s膮 najlepszymi jednostkami, ale potrzebuj膮 r贸wnie偶 wi臋cej czasu na szkolenie, a tak偶e i przy produkcji broni.

Teraz przejdziemy do maszyn obl臋偶niczych. S膮 do艣膰 wolne, ale za to maj膮 bardzo dobre warto艣ci ataku i obrony. Mimo swoich zalet zajmuj膮 jednak du偶o miejsca w koszarach, a tak偶e trzeba w nie zainwestowa膰 du偶o czasu, drewna i monet.

Do budowy trebuszy potrzebne b臋dzie 40.000 sztuk drewna- to drewno mo偶e by膰 tak偶e wykorzystane do produkcji w艂贸czni. Tak wi臋c lepiej przekaza膰 5000 w艂贸czni rycerzom ni偶 przekaza膰 tyle drewna do produkcji jednego trebusza. Przy czym rycerzom potrzebne s膮 jeszcze konie, tracze, miecze i monety.

Czas produkcji broni obl臋偶niczej jest ogromny. Potrzeba trzech dni, aby wyprodukowa膰 艂adunek katapulty. Jednak偶e, nie nale偶y – zak艂adaj膮c, 偶e wystarczy miejsca w koszarach – ca艂kowicie rezygnowa膰 z maszyn obl臋偶niczych.

Mimo, 偶e s膮 drogie, to mog膮 by膰 bardzo przydatne, szczeg贸lnie w po艂膮czeniu z rycerzami.

Do produkcji katapult, taran贸w i trebuszy potrzebne jest drzewo i 偶elazne pr臋ty. Te albo zostan膮 skradzione albo otrzymane od Dobrych graczy. Ponadto, potrzebna b臋dzie du偶a liczba kamieni i osadnik贸w.

Obrona

Koncepcja warto艣ci obrony w grze Torpia jest zupe艂nie inna ni偶 ta, do kt贸rej jeste艣my przyzwyczajeni.
Punkty obrony nie s膮 zwyk艂ymi punktami, kt贸re mog膮 by膰 odj臋te od punkt贸w ataku.

Znacznie wi臋cej chodzi tu o warto艣膰 szk贸d, kt贸r膮 jednostka mo偶e straci膰 a偶 do upadku.

System walki:

Najpierw kr贸tkie wyja艣nienie dotycz膮ce punkt贸w ofensywnych i defensywnych. Musisz pami臋ta膰, 偶e nie s膮 to zwyk艂e punkty.

Nie mo偶na ich, po prostu doda膰, a nast臋pnie odliczy膰 od siebie.聽Ofensywne punkty: rozmiar szk贸d, kt贸re jednostka mo偶e wymierzy膰 na rund臋 walki.聽Obronne ( defensywne) punkty: rozmiar szk贸d, kt贸re jednostka mo偶e odeprze膰 w walce.

Oznacza to, 偶e ka偶da walka ma kilka rund.聽W zale偶no艣ci od ofensywnych punkt贸w przeciwnika, trac膮 obaj gracze w ka偶dej rundzie 偶o艂nierzy.聽To prowadzi automatycznie do tego, 偶e coraz mniej 偶o艂nierzy uczestniczy w walce.聽Ponadto tak偶e inne czynniki odgrywaj膮 w ka偶dej rundzie wa偶ne znaczenie. Mog膮 to by膰 na przyk艂ad budynki, kt贸re odpieraj膮 szkody. Wie偶e s膮 budynkami, kt贸re jako jedyne r贸wnie偶 mog膮 zadawa膰 obra偶enia). Ponadto morale, sk艂ad wojska i wiele innych rzeczy ma wp艂yw na wynik bitwy.

Dlatego tak trudno jest przewidzie膰 wynik bitwy.

Aby system walki i punkty sta艂y si臋 nieco ja艣niejsze, przytoczymy ma艂y przyk艂ad:

Jednostka: Rycerze
Punkty ofensywne:180
Punkty defensywne: 520

Aby zabi膰 rycerza, potrzeba w sumie 520 punkt贸w ofensywnych. Innymi s艂owy: Potrzeba trzech rycerzy LUB 15 miecznik贸w LUB 8 艂ucznik贸w, aby zabi膰 rycerza.聽Ale nale偶y o tym pami臋ta膰, 偶e sam rycerz posiada 180 ofensywnych punkt贸w, a wi臋c prowadzi to do tego, 偶e ostatecznie bardziej potrzebni b臋d膮 艂ucznicy lub miecznicy.聽Ponadto, istniej膮 tak偶e inne czynniki, kt贸re wp艂ywaj膮 na przebieg walki, wi臋c bardzo trudno jest powiedzie膰, ilu 偶o艂nierzy naprawd臋 potrzebujesz, aby osi膮gn膮膰 sukces.聽Aby zabi膰 rycerza, potrzeba co najmniej 45 miecznik贸w. Jak ju偶 wspomnieli艣my, nie mo偶na te偶 tak to og贸lnie stwierdzi膰, poniewa偶 wiele czynnik贸w ma wp艂yw na walk臋.

FAQ

Jak uzyska膰 偶elazo, z艂oto, monety i bro艅?

Istniej膮 dwa sposoby uzyskania tych towar贸w. Mo偶esz je albo skra艣膰 Dobrym graczom, albo (i to jest lepszy i bardziej skuteczny spos贸b)uzyska膰 je wsp贸艂pracuj膮c z Dobrym graczem. Taka wsp贸艂praca mo偶e wygl膮da膰 nast臋puj膮co: Dobry gracz udost臋pnia Ci swoje surowce i towary, a ty bronisz w zamian jego osady lub przekazujesz mu Swoje oddzia艂y. Zawsze pami臋taj o tym, 偶e tylko Dobrzy gracze mog膮 produkowa膰 surowce i przedmioty, a ty nie masz takiej mo偶liwo艣ci, wi臋c dbaj o dobre stosunki z sojusznikami.

Dlaczego przej臋te/skradzione towary i surowce nie pojawi艂y si臋 w moim magazynie?

Skradzione przedmioty i surowce nie s膮 przenoszone automatycznie do magazynu, lecz musisz to sam zrobi膰. W tym celu wchodzisz do menu „wojsko” i wybierasz inwentarz| magazyn. Nast臋pnie nale偶y klikn膮膰 na „sk艂adowanie „. Pami臋taj o tym, 偶e Twoje oddzia艂y musz膮 by膰 w danej wiosce.
Najlepsze w tej funkcji jest to, 偶e mo偶na p贸j艣膰 do ka偶dej osady ( nie ma znaczenia, czy nale偶y ona do Ciebie czy Twojego znajomego) i zostawi膰 tam 艂up

Ile surowc贸w / przedmiot贸w mo偶na skra艣膰 w czasie rabunku?

Wszystko zale偶y od tego, jakie i ile oddzia艂贸w zosta艂o wys艂anych.
Aby zobaczy膰, ile 艣rodk贸w mo偶e ponie艣膰 pojedynczy oddzia艂, musisz klikn膮膰 w menu 偶o艂nierzy na r贸偶ne rodzaje wojska, a znajdziesz tam ich mo偶liwo艣ci.
Jest to ilo艣膰, jak膮 pojedynczy 偶o艂nierz mo偶e maksymalnie skra艣膰 i nie艣膰 ze sob膮.

Jak zdoby膰 osad臋?

Aby m贸c zdoby膰 wiosk臋, musi ona nale偶e膰 do Z艂ego gracza ( wiosek Dobrych graczy nie mo偶na zaj膮膰). Ponadto nie mo偶e by膰 to miasto g艂贸wne, kt贸re otrzymuje ka偶dy gracz na pocz膮tku gry.
Najpierw musisz za艂o偶y膰 ob贸z osadnik贸w. Poziom obozu osadnik贸w musi mie膰 ten sam poziom, kt贸ry jest potrzebny do stworzenia nowej osady.

Po spe艂nieniu tych wymog贸w, mo偶esz klikn膮膰 na mapie na wybran膮 przez Ciebie wiosk臋 i j膮 zaatakowa膰. W tym celu wybierasz w przegl膮dzie miasta opcj臋 „Podbi膰 /Zdoby膰”. W menu wojska mo偶esz r贸wnie偶 wpisa膰 wsp贸艂rz臋dne wioski i uruchomi膰 w ten spos贸b podb贸j. Pami臋taj te偶 o tym, 偶e mo偶esz dowodzi膰 wojskiem. Zanim wydasz polecenie, upewnij si臋, czy jest ono poprawne, 偶eby nie by艂o tak, 偶e przez przypadek tylko zaatakujesz wiosk臋, mimo 偶e chcia艂e艣 j膮 zdoby膰.

Aby ostatecznie zdoby膰 osad臋 musisz wys艂a膰 wielokrotnie swoje oddzia艂y do grabie偶y z poleceniem podboju.

Dlaczego nie mog臋 podbi膰 osady, mimo 偶e ju偶 j膮 kilka razy zaatakowa艂em?

Je艣li nie jest to g艂贸wna osada gracza, to najprawdopodobniej atakujesz wiosk臋 znacznie silniejszego gracza. Je艣li masz du偶o mniej punkt贸w ni偶 gracz, kt贸rego wiosk臋 atakujesz, to nie b臋dziesz m贸g艂 jej zdoby膰.
Powy偶sze zasady maj膮 na celu zapobieganie nadu偶yciom.

Je艣li chc臋 zdoby膰 wie艣, to pojawia si臋 komunikat o b艂臋dzie „O takich wsp贸艂rz臋dnych nie mo偶na znale藕膰 偶adnego miasta”

Pami臋taj o tym, 偶e zaj膮膰 mo偶na tylko wioski Z艂ego gracza. Je艣li masz pewno艣膰, 偶e osada nale偶y do Z艂ego gracza, to prawdopodobnie nie mo偶esz zaj膮膰 wioski, gdy偶 nie masz obozu osadnik贸w, lub nie ma on wymaganego poziomu.
Poziom Twojego obozu osadnik贸w musi mie膰 ten sam poziom, kt贸ry jest potrzebny do stworzenia nowej osady. Wymagany poziom w celu za艂o偶enia/zdobycia wioski jest identyczny z liczb膮 wiosek, kt贸re posiadasz.
Przyk艂ad: Je艣li posiadasz trzy osady i chcesz za艂o偶y膰/zdoby膰 czwart膮 to musisz posiada膰 ob贸z osadnik贸w na poziomie 3.
Pami臋taj o tym, 偶e potrzebujesz kilka pr贸b, zanim ostatecznie zdob臋dziesz osad臋.

Jak wp艂ywaj膮 morale na wyniki moich 偶o艂nierzy?

Morale odgrywaj膮 kluczow膮 rol臋. Im ni偶sze morale Twoich 偶o艂nierzy, tym mniej chc膮 walczy膰 dla Ciebie. Tak wi臋c morale s膮 bardzo wa偶ne, je艣li Twoje wojska maj膮 nadal zwyci臋偶a膰.

Jak uzyska膰 w贸z kupiecki?

Jako Z艂y gracz nie mo偶esz sam zbudowa膰 wozu kupieckiego, ale mo偶esz otrzyma膰 go w prezencie od Dobrego gracza.
Zalet膮 tych woz贸w jest to, 偶e mo偶esz przesy艂a膰 surowce i przedmioty pomi臋dzy swoimi wioskami lub wioskami swoich znajomych.
Dlatego jest tak wa偶na wsp贸艂praca mi臋dzy Dobrem i Z艂em.

Czy mog臋 budowa膰 tylko dwie rzeczy na raz?

W zasadzie tak. Jednak za pomoc膮 Premium „wszechstronnego pakietu” mo偶liwe jest tak偶e zbudowanie trzech budynk贸w na raz.

Premium mo偶esz aktywowa膰 za pomoc膮 koron, kt贸re mo偶esz naby膰 za pieni膮dze w menu premium (w g贸rnym pasku). Tam znajdziesz r贸wnie偶 inne przydatne funkcje, aby zwi臋kszy膰 przyjemno艣膰 w grze. Przyk艂adowo mo偶esz rozbudowa膰 budynki bez konieczno艣ci wchodzenia do nich (ikona pojawi si臋 nad budynkami). Ponadto mo偶na r贸wnie偶 wybra膰 funkcj臋, za pomoc膮, kt贸rej mo偶esz aktywowa膰 w ratuszu lub przy wiecznym ogniu mas臋 zlece艅 na szkolenie wojsk.
Wi臋c nie musisz klika膰 z osobna na wszystkie budynki.

Jak ukra艣膰 amulety i zwoje?

Aby to zrobi膰 nale偶y dan膮 wiosk臋, w kt贸rej znajduj膮 si臋 amulety i/lub zwoje zaatakowa膰 i zniszczy膰 艣wi膮tyni臋. Jak tylko zostanie zniszczona 艣wi膮tynia, to przejm膮 Twoje oddzia艂y znajduj膮ce si臋 w tam amulety i / lub zwoje.
Wa偶ne: W opisach bractw mo偶na wprawdzie zobaczy膰, kt贸ry gracz posiada zwoje, lecz nie jest wy艣wietlone, w kt贸rej z jego osad s膮 one przechowywane.

Nie mog臋 produkowa膰 wi臋cej wojska, co si臋 sta艂o?

Najpierw musisz sprawdzi膰, czy masz wystarczaj膮co du偶o barak贸w, kt贸re s膮 potrzebne do zakwaterowania 偶o艂nierzy. Mo偶esz tylko tylu 偶o艂nierzy wyszkoli膰 ile masz miejsc noclegowych dla nich.
Im wy偶szy poziom Twoich koszar, tym wi臋cej 偶o艂nierzy mo偶e w nich mieszka膰.
Mo偶liwe jest tak偶e, aby wybudowa膰 koszary w kilku wioskach, dzi臋ki czemu b臋dziesz m贸g艂 pomie艣ci膰 w nich tysi膮ce 偶o艂nierzy.

Zwykle posiada taka barakowa osada 3-6 chat my艣liwskich w celu dostawy 偶ywno艣ci oraz cztery magazyny. A reszta osady sk艂ada si臋 tylko z zakwaterowania dla 偶o艂nierzy.

Co stanie si臋 z Twoim wojskiem, je艣li Twoje koszary zosta艂y zniszczone?

Nic.
Twoje oddzia艂y nadal istniej膮, ale nie mo偶esz szkoli膰 nowych jednostek, dop贸ki nie stworzysz po raz kolejny nowe miejsca zakwaterowania.

Co oznaczaj膮 ikony w menu wojska?

Czerwony miecz: Atak gracza na Twoj膮 osad臋
Szare miecze: Tw贸j atak na innego gracza
Zielona tarcza: Wojsko gracza, kt贸re broni Twoje miasto
Br膮zowa tarcza: Twoje w艂asne oddzia艂y broni膮ce miasto
Flaga: Jednostka zosta艂a wys艂ana na podb贸j wioski
Stopy: Wojsko jest w drodze
D艂o艅: Oddzia艂y, kt贸re przekaza艂e艣 innym graczom
Zamek: Ten oddzia艂 jest w drodze do domu po walce
Czerwony plecak: Inwentarz
Tr膮bka: klikaj膮c na ni膮 mo偶esz przekaza膰 instrukcje swoim oddzia艂om

Jak przyci膮ga膰 coraz wi臋cej mieszka艅c贸w?

Wybuduj w tym celu nowy budynek lub rozbuduj ju偶 istniej膮cy. Nale偶y jednak pami臋ta膰, 偶e mieszka艅c贸w trzeba wy偶ywi膰 i w tym celu musisz r贸wnie偶 rozszerzy膰 swoje chaty my艣liwskie. Zaleca si臋 zbudowanie w ka偶dym mie艣cie 3-6 chat my艣liwskich.

Jak d艂ugo trwa grabie偶?

Czas trwania zale偶y wy艂膮cznie od rodzaju wojska oraz odleg艂o艣ci mi臋dzy Twoj膮 osad膮 a wiosk膮, kt贸r膮 chcesz zaatakowa膰.

Czy mo偶na jednym atakiem zniszczy膰 ca艂e miasto?

To zale偶y od tego jak du偶膮 armi臋 posiadasz i do jakiego poziomu rozbudowane jest miasto, na kt贸re chcesz napa艣膰.

Wi臋cej budynk贸w o wysokim poziomie s膮 wyzwaniem, ale z odpowiedni膮 liczb膮 偶o艂nierzy mog膮 zosta膰 w ca艂o艣ci zniszczone.

Czy mo偶e kto艣 zniszczy膰/przej膮膰 moj膮 g艂贸wn膮 osad臋?

G艂贸wna wioska jest jedyn膮 osad膮, kt贸ra nie mo偶e by膰 ani zdobyta ani kompletnie zniszczona.

Je艣li zbada艂em w jednym mie艣cie jednostk臋, to czy mog臋 j膮 nast臋pnie wyszkoli膰 w innych moich wioskach?

Tak. Musisz tylko raz zbada膰 dan膮 jednostk臋 i nast臋pnie mo偶esz j膮 szkoli膰 we wszystkich wioskach pod warunkiem, 偶e posiadasz wymagany budynek.