Jako fan gier o budowaniu własnej cywilizacji nie mogłem odpuścić sobie The Settlers Online, choć gra ma już swoje lata to może konkurować z niejedną strategiczną produkcją, która ujrzała światło dzienne w ostatnich miesiącach. Jak w każdej grze online najpierw musimy założyć konto, więc jakoś przetrwamy cały proces rejestracji i tych wkurzających potwierdzeń mejlowych. Jednak jeśli mamy konto Uplay to pójdzie nam wszystko bezproblemowo i szybko. Później już tylko przetrwać jakoś samouczek i można grać.
The Settlers Online – opis gry
Tuż po pierwszym uruchomieniu przekonamy się, że grafika jest na najwyższym poziomie i na szczęście dostajemy tryb pełnoekranowy. Cały świat wygląda jak spokojna, wiejska okolica, gdzie można usłyszeć świergot ptaków na drzewach i w tym klimacie pojawiamy się my. Musimy od razu podjąć się serii zadań, które pozwolą poznać nam podstawowe systemy gry, niektóre są nieco uciążliwe szczególnie, gdy należy poczekać, aż konkretny budynek zostanie postawiony i dobrze jest włączyć sobie w nowej karcie przeglądarki coś ciekawego do poczytania inaczej nuda nas zabije. Nawet podczas samouczka zastanawiać się będziecie czy warto wybudować coś więcej niż karzą nam zadania – nie bójcie się, można. Więc zbudowanie kilku dodatkowych kopalni nie zakłóci Wam całej rozgrywki, ale gorzej jest z utrzymaniem balansu wydobywanych surowców do tego co musimy wydać, szybko zabraknie Wam miejsca w magazynach, ale o tym przekonacie się już dość szybko. Z drugiej strony tutorial jest nieco długi, ale za to dobrze wyjaśnia zasady gry.
Sprawa ma się inaczej jeśli posiadamy klejnoty, walutę premium gry co wiąże się z wydaniem prawdziwej gotówki na przyśpieszenie budowy budynków i zakup specjalnych przedmiotów. Ale jest jeszcze jeden problem, który nieco ostudzi wszystkie emocje zapalonych strategów, chodzi o surowce, choć początkowo będziemy mieli ich dużo to budowa kolejnych budynków zje je w trybie natychmiastowym. Brak surowców oznacza brak spełnionych wymagań na kolejne budynki, albo wyższe ich poziomy co sprawia, że mamy tylko jedno wyjście – musimy czekać. Podążając za instrukcjami, albo sprawdzonymi strategiami możemy zaoszczędzić nieco czasu.
Co robić w tym czasie? Możemy dołączyć do gildii, poprosić o wsparcie, poznać nowych ludzi, abo wymienić się przedmiotami z innymi. Jednak po kilku dniach zauważycie realne ograniczenia w The Settlers Online, chyba że jesteście skłonni zapłacić nieco kasy w sklepie gry. Pierwszym ograniczeniem będą budynki, po kilku dniach zdobędziemy już pewien poziom, ale dowiemy się również, że limit budynków został osiągnięty, co ograniczy nam ilość zdobywanych zasobów, produkcję broni itp. … Musimy wtedy skupić się na ulepszeniach, modernizacji ustawień budynków i próbie zbalansowania zbieranych zasobów. Alternatywnie możemy wybulić nieco kasy na pozwolenia na kolejne budowy, ale również można próbować przejąć kolejny sektor na mapie gry, ale aby to zrobić należy go najpierw oczyścić z zamieszkujących go bandytów.
Podsumowując, The Settlers Online to czysta gra RTS, gdzie liczy się zarówno walka jak i logiczne planowanie rozbudowy miasta, rozwój cywilizacyjny naszego imperium. Fani gier strategicznych znajdą tutaj masę ciekawych funkcji, a i jestem pewien, że długie oczekiwanie na budowę czy surowce nie przerazi ich aż tak bardzo. Jednak jeśli szukacie gry, gdzie po dwóch dniach rzucicie się do walki i podbijecie okoliczne imperia to The Settlers Online nie jest dla Was. Mnie chyba najbardziej odstraszyły ograniczenia, na surowce do ulepszeń posiadanych już budynków trzeba było czekać tygodniami, a pozwolenia na budowę stawały się rzadkością, a ja nie lubię czekać, po prostu wkurza mnie to i dlatego po dwóch miesiącach usunąłem konto.
Do czego one służą klejnoty?
Klejnoty w grze można wykorzystać w sklepie, są tam dostępne unikalne gadżety, budynki i inne dziwactwa, które następnie można wykorzystać do ułatwienia całej rozgrywki.
Czy ktoś może mi poradzić jak wygląda sprawa z najlepszym rozlokowaniem silosów i gospodarstwa?
Najlepiej rozmieszczać silosy i gospodarstwa w miarę możliwości symetrycznie względem magazynów i pól, żeby miały podobną drogę do przebycia. Wtedy 1 silos przypada na 1 gospodarstwo.
Generał Major, po co on w ogóle jest i czym się różni od innych?
Zasadniczo robi to co inni Generałowie w grze. Zarówno może transportować i walczyć, ale w jego wydaniu transport jest szybszy, a i dowodzi aż 270 jednostkami. Z tego co pamiętam transportuje wszystko w około kwadrans.
Ile zadań zawiera przygoda Upadła Armia?
Wtedy gdy ją wykonywałem było ich 10, ale nie sądzę, aby się ilość zadań od tamtego czasu w jakiś sposób zmieniła.
Od jakiego poziomu zaczynają się zadania kryzysowe?
Z tego co się orientuje to już od 16 poziomu. Póki co są tylko dwie takie misje, czyli Cztery wiatry i Upadła armia, jak chcesz ich więcej to musimy czekać cierpliwie, aż wydawca udostępni Nam nowe.
Ile dziennie jest zadań gildii?
Codziennie jest tylko jedno zadanie gildii i jeśli danego dnia określona ilość członków go nie wykona to na następny dzień będzie jedno zadanie oczekujące.
W jakich przygodach można zdobyć mroczną fortecę lub wieżę
wiedźmy?
Przygody w The Settlers Online są różne, ale te które obecnie Pamelo Ciebie interesując to Czarni Rycerze, gdzie zdobędziesz Mroczną Fortecę, a także Mroczne Bractwo, przygoda z której powinnaś zdobyć Wieżę Wiedźmy.
Czy da się sprzedać baśniowy zamek?
Niestety nie ma takiej możliwości. Ale już przy piątym poziomie otrzymujemy niezwykłe korzyści jak choćby możemy wymieniać fasolki na łodygi.
Ale po co są w ogóle te baśniowe przygody?
Jak napisałem wcześniej, najważniejszy dodatek w nich to fasolki, których wagi nie możesz nie docenić w dalszym etapie gry. Dodatkowo jak z każdej przygody zdobywasz doświadczenie i bardzo cenny drop, którego z normalnych misji nie otrzymamy.
Jakie korzyści daje lodowa posiadłość?
Lodowa posiadłość w grze oprócz korzyści wizualnych dodaje nam +140 do populacji i jest już na najwyższym możliwym poziomie rozbudowania. Jak sama nazwa mówi jest całkowicie pokryta śniegiem/lodem.
Czy na przygodę wikingowie możemy wejść sami?
Każdą przygodę w grze możemy zaczynać jak i kończyć samodzielnie bez udziału osób trzecich.