Dziś przygotowałem dla was poradnik dla początkujących do gry The Hobbit: Kingdoms of Middle-earth, którą dzielnie wydaje nam studio Kabam od kilku lat. Fani Władcy Pierścieni, zarówno książej jak i trylogii filmowej powinni czuć się w tej magicznej krainie jak w domu, ale kilka rad na dobry początek nikomu nie zaszkodziło. Więc zanim wejdziecie na dobre do zabawy sprawdzcie jak wiele oferuje poniższy poradnik.
Bez surowców ani rusz
Surowce w grze The Hobbit: Kingdoms of Middle-earth używane są do ulepszeń budynków, treningu jednostek jak i do badań. Znajdziemy tutaj pięć głównych surowców – Jedzenie, Drewno, Kamień, Rudę czy Złoto. Wszystkie surowce, prócz złota, produkowane są przez budynki na polach przy naszym zamku. Farmy wyprodukują żywność przez co mieszkańcy miasta będą mogli przeżyć kolejne dni nie będąc głodnymi, tym samym są to najważniejsze w grze budynki produkcyjne. Ilość produkowanych surowców przez budynki można zwiększać stawiając kolejne albo rozbudowując już te istniejące. Dodatkowo możemy podbijać dzikie kopalnie (Wilds), a także zatrudniając bohatera na pozycji odpowiadającej za produkcje. Również niektóre badania jak i przedmioty potrafią podnieść produkcję. Wszystkie surowce prócz złota, chronione są przez Krypty (Vault), a im wyższy jest poziom tego budynku tym więcej surowców jest chronionych.
Złoto zbieramy z podatków, więc główną rolę odgrywa tutaj wielkość populacji, a co za tym idzie największe znaczenie mają teraz farmy, które muszą wyżywić wszystkich mieszkańców. Wielkość podatków możemy ustawiać samodzielnie. Ulepszając i budując nowe domki zwiększamy ilość mieszkańców (populacje), a co za tym idzie zwiększamy przychody ze zbieranych podatków.
Co ciekawsze, gra pozwala nam na transferowanie surowców pomiędzy własnymi miastami, a nawet na wysyłanie ich do graczy z sojuszu. W miarę rozwoju naszych miast jak i całej ekonomii zaczniemy szukać nowych, bardziej opłacalnych źródeł pozyskiwania wyżej wymienionych surowców i w dużej mierze będą to miasta innych graczy, na które ruszymy z grabieżami, jednak nie wolno nam zapominać o tym, że i my możemy zostać zaatakowani.
Jedzenie wyżywi twoją armię
Jedzenie to ważny surowiec w grze The Hobbit: Kingdoms of Middle-earth, które jest produkowane przez farmy. Produkcje farmi możemy zwiększyć robiąc badania związane z nawozami (Fertilizer), które zwiększaj produkcję o 10% na poziom badania. Również dodatkowe jedzenie pozyskamy podbijając jeziora (Lakes) jak i tereny zielone (Grassland) co zwiększa produkcje żywności o 5%*Poziom podbitego jeziora czy Grassland. Przykładowo, podbijając jezioro na poziomie 3 zyskamy bonus do produkcji żywności 15%.
Jedzenie będzie nam potrzebne do treningu jednostek, stawiania nowych budynków czy utrzymania bieżącej armii.
Drewno to podstawa każdej budowli
Drewno jest jednym z najważniejszych surowców jeśli chodzi o rozbudowę miasta w całej grze. Elfickie Szkółki Leśne czy Tartaki Krasnoludów mogą zwiększyć produkcję drewna w mieście, a dodatkowo mamy jeszcze badania, które zwiększą ją o 10% na poziom. Możemy także podbijać ziemie na mapie świata jak choćby Lasy (Woods), które zwiększają produkcję o 5%*poziom podbitego lasu.
Kamień zbuduje niezniszczalny mur
Kamienia również używamy do budowy czy rozbudowy budynków w mieście. Kamieniołomy zwiększając produkcję kamienia jak i odpowiednie badania związane z kamieniarstwem, które podobnie jak w przypadku drewna czy żywności zwiększą produkcję kamienia o 10% na poziom badania. Podbijając Wzgórza tereny zwiększymy produkcję dodatkowo o 5%* poziom podbitego terenu. Kamień jest niekiedy potrzebny także do treningu jednostek.
Ruda wyprodukuje broń dla najsilniejszych
Ruda pozwala nam ulepszać jak i budować budynki, plus używamy jej do treningu jednostek. Elfickie Żyły czy Krasnoludzkie Kopalnie zwiększają produkcję rudy w miesicie. Badając technologię wytapiania (smelting) zwiększamy produkcję rudy o 10%* poziom technologii. Podbijając tereny górzyste (Mountains) zwiększamy produkcję o 5%* poziom podbitego terenu.
Złoto, niedocenia jego wartości jedynie głupiec
Złoto i jego ilość w naszym mieście powiązana jest ściśle z naszą populacją. Zdobywamy je głównie zbierając podatki, ale można je kupić także za Mithril, znaleźć w skrzyniach albo wykraść podczas walki z innego miasta. To jedyny surowiec, którego nie zgrabimy ani za pomocą Supply Wagon ani Supply Carts podczas plądrowania innych graczy, dzikich terenów czy obozów goblinów. Aby zacząć je plądrować musimy przebić się przez mury obrońcy, a to zrobimy jedynie dzięki jednostkom ofensywnym wysłanym do walki.
Złota używamy głównie do badania nowych technologii jak i służy jako wypłata dla naszych bohaterów zatrudnionych w Great Hall. Wysokość podatków możemy samodzielnie zmieniać w City Keep.
Ochrona surowców
Dzięki kryptom (Vault) możemy chronić pewną część naszych surowców, oczywiście oprócz złota. Rozbudowując ów budynek na wyższe poziomy automatycznie chronimy większe ilości surowców przez splądrowaniem. Oczywiście najlepiej również zadbać o odpowiednią ochronę miasta przed napadem, gdyż chowanie surowców w takich skrytkach jest mało wydajne, a rozbudowa ich kosztowna.
Zobacz także nasz poradnik odnośnie budowania murów w grze.
City Keep sercem miasta
City Keep chroni nasze jednostki jak i pozwala nam dostosować wysokość podatków do naszych potrzeb. Ów budynek to tak naprawdę serce naszego miasta, ulepszając go zyskujemy nowe pola pod zabudowę i możliwość podbicia większej ilości dzikich terenów (Wilds). Również od poziomu tego budynku zależy to jak na mapie świata wygląda nasze miasto.
Ukrywanie jednostek przed wzrokiem wroga
W Keep mamy ciekawą opcję „Hide Troops” (Ukryj Jednostki), która pozwala nam umieścić w jego wnętrzu pewną ilość żołnierzy, którzy nie będą stawali do walki w obronie miasta w razie jakiejkolwiek napaści, ale również nikt nam nie będzie w stanie ich zabić. Pamiętajcie jednak, że jednostki, zwłaszcza z umiejętnościami defensywnymi, wpływają na możliwości obronne całego miasta, ale nieukryte mogą zostać zgładzone przez napastnika. Tracąc jednostki tracimy potęgę co jest niekiedy ważniejsze od surowców, więc dobrym zwyczajem jest ich chowanie na noc albo gdy odchodzimy od gry na dłuższą chwilę.
Dzięki poradnikowi znacie już podstawową mechanikę jaką rządzi się gra The Hobbit: Kingdoms of Middle-earth i tym samym możecie zaczynać swoją przygodę w Środziemiu. Mam nadzieje, że spotkamy się kiedyś wspólnie w grze i zrobimy prawdziwy test siły.