W postapokaliptycznym świecie Atomfall nic nie jest oczywiste. Gra nie cacka się z graczami – od samego początku rzuca nas na głęboką wodę. Budzimy się w bunkrze, bez wspomnień, z mglistym poczuciem celu. Nie wiemy, kim jesteśmy. Nie wiemy, gdzie jesteśmy. Ale jedno jest pewne – coś jest bardzo, bardzo nie tak.

Po wyjściu na powierzchnię wita nas nie tylko zniszczony świat, ale także… dzwoniący telefon. Gdy odbieramy, tajemniczy głos wypowiada słowa, które będą echem naszych przyszłych decyzji:
„Zabij Oberona.”

Kim – lub czym – jest Oberon? Czy to wróg, przyjaciel, boska istota, a może coś, czego ludzki umysł nie potrafi ogarnąć? Prawda okazuje się dziwniejsza, niż moglibyśmy się spodziewać. Czas zanurzyć się w mroczne sekrety Atomfall i poznać historię, która zaczęła się… kilkaset lat temu.

Czym jest Oberon? Historia ukryta w czasie

Wbrew pierwszym skojarzeniom, Oberon nie jest człowiekiem, potworem ani nawet klasycznym wrogiem. To meteoryt, który spadł na Ziemię setki lat temu, prawdopodobnie w okresie renesansu. W jednej z rozmów dr Garrow, postać w grze, wspomina, że wydarzenie to miało miejsce za czasów Szekspira – czyli między 1564 a 1616 rokiem.

🔭 Gwiazda Keplera – czy to tylko zbieg okoliczności?

Gra wspomina również o Gwieździe Keplera, czyli supernowej zaobserwowanej w 1604 roku – ostatniej widocznej gołym okiem z naszej planety. Nieprzypadkowo pojawia się ten wątek: możliwe, że to właśnie wtedy meteoryt Oberon wtargnął do atmosfery Ziemi. Czy był związany z eksplozją gwiazdy? Czy był tylko fragmentem czegoś większego? Gra nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, ale łączy wątki astronomiczne z metafizycznymi, jakby sugerując, że losy ludzkości od dawna były związane z kosmiczną siłą, która właśnie się przebudziła.

Sekrety meteorytu – grzyb, który myśli

Początkowo uznany za zwykły meteoryt o niezwykłych właściwościach fizycznych, Oberon szybko przyciągnął uwagę naukowców. Po latach zapomnienia został odkryty przez górników, którzy przypadkiem natknęli się na niego podczas jednej z ekspedycji.

Jednak zamiast skarbu z gwiazd, znaleźli coś żywegoformę grzybni, ukrytą wewnątrz skały niczym zarodnik czekający na idealne warunki. Oberon nie był tylko obiektem fizycznym – był naczyniem dla obcej biologii, myślącej i reagującej na otoczenie.

🧠 Telepatyczny pasożyt?

Zarodniki Oberona nie są zwykłymi zarodnikami. Mają zdolność wpływania na psychikę ludzi, co objawia się halucynacjami, głosami w głowie, a nawet całkowitym podporządkowaniem. Górnicy, którzy pracowali przy meteorycie, zaczęli słyszeć szepty. Niektórzy twierdzili, że Oberon do nich przemawia.

Niektórzy – pod jego wpływem – przestali być sobą.

Czy Oberon jest zagrożeniem?

Z jednej strony mamy naukowców, którzy chcą go badać. Z drugiej – sygnały, że istota, którą uwolnili, może stanowić egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości. Oberon nie zabija ludzi bezpośrednio. On zmienia ich, dostosowuje do siebie. Zarażeni stają się marionetkami, pozornie martwymi, ale nadal aktywnymi – tworzą sieć biologiczną, której Oberon jest centrum.

Nie można mówić tu o klasycznym wrogu – Oberon to bardziej idea, kierunek ewolucji, który odrzuca technologię i indywidualność. To głos z wnętrza Ziemi (lub spoza niej), który mówi: wróćcie do korzeni, oddajcie się naturze, stańcie się jednością.

Oberon musi umrzeć? A może… przetrwać?

Gra pozwala nam dokonać fundamentalnego wyboruzniszczyć Oberona albo pozwolić mu żyć. Każda decyzja ma poważne konsekwencje.

🔥 Argumenty za zniszczeniem:

  • Grzybnia stanowi stałe zagrożenie biologiczne.
  • Oberon może kontrolować ludzi i ich zabijać.
  • Zarażeni nie mają wolnej woli – są niewolnikami obcego bytu.
  • Istnieje ryzyko globalnej pandemii.

🌿 Argumenty za ocaleniem:

  • Możliwość naukowych przełomów (w biologii, medycynie, komunikacji).
  • Oberon nie jest zły – po prostu działa według własnych zasad.
  • Niektórzy widzą w nim duchowego przewodnika.
  • Frakcja Druidów wierzy, że Oberon jest kluczem do duchowego odrodzenia ludzkości.

Oberon jako postać literacka – Szekspir i inne inspiracje

Imię Oberon nie jest przypadkowe. W literaturze renesansowej, szczególnie w sztuce „Sen nocy letniej” Williama Szekspira, Oberon to król wróżek – istota potężna, kapryśna i posiadająca ogromną władzę nad naturą i emocjami ludzi.

W grze Atomfall ta symbolika zostaje zachowana: Oberon to coś ponadludzkiego, istota rządząca niewidzialnymi siłami, próbująca wpłynąć na ludzkość w subtelny, ale głęboki sposób. Nie przez przemoc, lecz przez transformację.

Co byś zrobił, gdybyś mógł zdecydować o przyszłości świata?

Atomfall nie daje nam prostych odpowiedzi. Oberon to nie potwór do pokonania, lecz lustro dla naszej własnej cywilizacji. Gra pyta: Czy technologia doprowadzi nas do zguby? Czy powrót do natury to wybawienie czy zatracenie?

Twoja decyzja będzie miała wpływ nie tylko na los świata, ale i na tożsamość twojej postaci. Kim jesteś pośród ruin Anglii? Bohaterem, który ocalił przyszłość? A może fanatykiem, który nie dostrzegł wartości w obcym życiu?

Jeśli chcesz całkowicie zniszczyć Oberona i zakończyć jego wpływ raz na zawsze, musisz wybrać konkretne zakończenie gry – to, które wymaga poświęcenia i bezwzględności. Ale pamiętaj… każda decyzja niesie swój ciężar.

Spis treści