Już od 3 stycznia 2019 roku mamy możliwość w Forge of Empires poprowadzić ku dobrobytowi wioskę wikingów. Wszystko dzięki tzw. Osadom Kulturowym wprowadzonym wraz z najnowszą aktualizacją do gry. Każda taka osada oddzielona jest od naszych miast i w dużej mierze ma nawiązywać do kultury wybranej przez nas samych, graczy. Jednocześnie będzie można aktywować jedynie jedną osadę, ale na pocieszenie napiszę, że każda może być aktywowana wielokrotnie.
Jak odblokować Osadę Kulturową?
W tym celu musimy opracować technologię Orka, którą znajdziecie w Epoce Żelaza. Gdy już odkryjemy wspomnianą technologię to niedaleko naszego miasta pojawi się statek, którym popłyniemy do osady. Oczywiście obecnie dostępna jest tylko jedna kultura – Wikingowie. Z biegiem czasu z pewnością pojawią się kolejne.
Co możemy robić w osadzie Wikingów?
Gdy tylko dotrzemy do osady uzyskamy pomoc od Ragnara Lodbrok, który będzie naszym przewodnikiem po trudnych początkach.
Dla Wikingów zaczniemy zbierać nowe zasoby, które pojawią się w Osadzie:
Wikingowie – to odpowiednik populacji w głównym mieście. Będzie potrzebna do budowy niektórych budynków. | |
Dyplomacja – pokazuje poziom zaufania, które udało Ci się zyskać wśród Wikingów. Jest ono potrzebne do odblokowania nowych budynków dla tej kultury. | |
Miedziane monety – są niezbędne do produkcji towarów kultury i mogą być zebrane z budynków mieszkalnych, a także niektórych budynków dyplomatycznych. | |
Topory – towar wikingów produkowany przez budynek: Wytwórca toporów. | |
Miód – towar wikingów produkowany przez budynek: Wytwórnia miodu pitnego. | |
Rogi – towar wikingów produkowany przez budynek: Łowca Bestii. | |
Wełna – towar wikingów produkowany przez budynek: Farma wełny |
Dzięki zbieraniu kolejnych zasobów mamy możliwość odblokowywać nowe budynki i rozszerzenia. Pamiętajcie jednak, że po opuszczeniu osady bądź zakończeniu wszystkie surowce, rozszerzenia nawet te za diamenty, zostaną zresetowane. Z drugiej strony liczcie się z tym, że na terenach dostępnych do budowy znajdować się mogą przeszkody i ich nie da się usunąć, a skutecznie blokują zajmowaną przestrzeń.
Gdy już wszystkie zadania od Ragnara wykonamy to wioska Wikingów w pełni obdarzy nas zaufaniem i osada będzie oznaczona jako ukończona. Co wiąże się z licznymi nagrodami, ale o nich przeczytacie poniżej.
Nagrody
Nagrody jakie otrzymacie zależą od szybkości ukończenia osady jak i od ilości owych osad. Nagrodę otrzymacie za każde zadanie jak i za postęp w ukończeniu serii zadań czy całej osady. Dodatkowe nagrody dostaniecie jeśli ukończycie osadę szybko.
Yggdrasil
Yggdrasil to święte drzewo Wikingów znane doskonale każdemu kto interesuje się mitologią nordycką. Jest to jedna z nagród, którą można zdobyć za ukończenie osady.
Yggdrasil to specjalny budynek, który można ulepszać, łącznie ma 9 poziomów. W zależności od poziomu może nam dostarczać:
- Monety (wszystkie poziomy)
- Bonus do ataku (wszystkie poziomy)
- Zaopatrzenie (wszystkie poziomy – jeśli zmotywowany)
- Punkty Rozwoju (wszystkie poziomy – jeśli zmotywowany)
- Towary (od 2 poziomu – jeśli zmotywowany)
- Medale (od 3 poziomu – jeśli zmotywowany)
Wielki kamień runiczny
Wielki kamień runiczny jest budynkiem specjalnym, który może być zdobyty jako nagroda podczas rozwijanie Osady. Zdobywamy kolejne fragmenty budynku, ale warunkiem zdobycia go jest skończenie osady w wyznaczonym czasie. Im szybciej ją ukończycie tym więcej otrzymacie fragmentów tego budynku (Zestaw Wielkiego Kamienia Runicznego).
Wielki kamień runiczny może być ulepszony do 5 poziomu. W zależności od poziomu daje nam:
- Monety (wszystkie poziomy)
- Punkty Rozwoju (wszystkie poziomy – jeśli zmotywowany)
- Towary (od 2 poziomu – jeśli zmotywowany)
- Medale (od 3 poziomu – jeśli zmotywowany)
- Bonus do ataku (od 4 poziomu)
Emisariusze
Emisariusze są specjalnymi osobami, które pojawią się w głównym mieście i mogą zasiąść w Ratuszu dodając miastu specjalne bonusy.
Emisariuszy można dostać jako nagrodę za ukończenie osady. Łącznie zdobyć można do 6 emisariuszy z osady Wikingów, a każdy zapewnia inny bonus.
Owe bonusy to:
- Harald Hardrada (1 Punkt Rozwoju)
- Erik Czerwony (Medale)
- Leif Erikson (Zaopatrzenie)
- Freydís Eiríksdóttir (Monety)
- Gudrid Thorbjarnardóttir (1 jednostka z epoki gracza)
- Aud Zadumana (2 towary z epoki gracza)