Gra Megapolis jest najnowszą grą społecznościową, symulacją budowy miasta, na portalu Facebook, która zawiera mnóstwo elementów decydujących o jej unikalności wśród innych podobnych produkcji. Gra także dostępna jest na Google Play, dzięki czemu użytkownicy z urządzeniami z Androidem, również mogą spróbować swoich sił jako projektanci wielkich metropolii.
Megapolis jest niezwykle podobna pod względem gameplay’u do aplikacji ze studia Zynga – CityVille, pozwalając graczom stać się burmistrzem własnego miasta, a co za tym idzie naszym głównym zadaniem będzie sprawienie, aby stało się prawdziwą metropolią pod każdym względem. Na przykład obie gry wymagają budowania domów mieszkalnych, aby zwiększyć naszą populację. Mieszkańcy pozwalają nam na produkcję innych profitów, więc jak widzicie jedno powiązane jest z drugim, więc powiedzieć można ze zachowano tutaj dodatkowo jakiś aspekt strategiczny.
W obu grach również znajdziecie system zadań (taki samouczek), który pozwala graczom szybko przyswoić krok po kroku każdą z mechanik rządzących rozgrywką. Oczywiście każda akcja kończy się tym, że zostajemy obdarowaniu potrzebnymi rzeczami do budowy, albo do ulepszeń już istniejących budynków.
Megapolis vs CityVille
Jednak pomiędzy Megapolis i CityVille jest także sporo różnic. Aplikacja Zyngi korzysta z mechanizmów energii, gdzie za każdą naszą czynność płacimy jeden punkt energii, co limituje możliwość szybkiego rozwoju. W Megapolis usunięto restrykcje, nie ma limitowanych akcji żadnym typem energii, możemy więc za każdym razem swobodnie zbierać podatki, budować kawiarnie, szpitale, sklepi i boiska do koszykówki jak i również bez limitów ulepszać każdy z dostępnych budynków.
To wszystko jednak nie oznacza, że gra Megapolis jest lepsza od CityVille. Wiele efektów tutaj nie można określić, że są na tym samym poziomie co w grze od Zyngi, a już nie wspomnę o CityVille 2, która już całkowicie udoskonaliła widok miasta i skilli. W porównaniu do CityVille 2, gra Megapolis wydaje się posiadać takie prymitywne, elementarne technologię.
Same wskaźniki?
Omawiana aplikacja oferuje nam różne typy walut i wskaźników, warto je przejrzeć już na początku zabawy. Monety to zwykła waluta, za którą kupimy większość budynków itp. Cash to oczywiście waluta premium, za posiadanie jej wyłożymy niestety realną kasę. Oczywiście znajdziecie tutaj również pasek doświadczenia, a za każdym nowym poziomem odblokowywane zostają dodatkowe budynki i kontrakty. Elektryczność i woda będzie wymagana przez specjalne budynku, większość struktur wymaga ich określonej ilości. Dlatego ważne jest, aby zbudować odpowiednią ilość budynków produkcyjnych, aby zawsze zbierać dostateczną ilość elektryczności i wody.
Wcześniej już wspomniałem o populacji, ale na pewno nie nadmieniłem, że właśnie nasi mieszkańcy w grze Megapolis będą odpowiadali za odblokowywanie budynków produkcyjnych i zdobywanie kontraktów. Jednak ilość mieszkańców jest ograniczona wskaźnikiem Population Cap, można go zwiększyć poprzez określone budynki, albo dekoracje. Jednak pamiętajcie, że podwyższenie podatków w mieście zmniejszy nam dodatkowo ów limit.
Planujemy, budujemy miasto
W grze Megapolis znajdziecie różne typy budynków, będą to między innymi mieszkalne, produkcyjne, strukturalne (biznesowe, zbieranie podatków, używają o wiele więcej elektryczności i wody niż inne budynki), surowcowe (generują prąd i wodę), oraz dekoracyjne (zwiększają populację).
To co może Was przerazić podczas gry to fakt, że aby powiększać nasze miasto potrzebujemy pewnej ilości znajomych, bez nich pozostaniemy w miejscu. Ale jeśli miałbym coś Wam doradzić to na początku naszej kariery burmistrza warto zadbać o budynki produkcyjne, kasa sama przyjdzie z pierwszy zadań. W grze Megapolis musimy również uważać jak rozbudowujemy miasto, nie wato na wolnych polach stawiać wszystkiego co popadnie bo szybko skończy nam się miejsce, a coraz to nowsze/lepsze budynki zostaną nam odblokowane. O wiele lepiej jest tutaj rozbudowywać na maksymalne poziomy już posiadane struktury.
Podsumowanie recenzji
Ogólnie gra Megapolis na Facebooku jest niezwykle prosta sama w sobie, lekkie podobieństwa do CityVille nie powinny nikogo zniechęcić, ale bardziej zachęcić do zapoznania się z omawianą aplikacją. Gra pozwoli nam na wiele godzin zabawy, a wśród innych symulacji budowy miasta wyróżnia się i to znacznie. Konkurować z gigantami nie może, ale ma wielkie szanse na wyjście z cienia.
Mam prosbe czy mozecie napisac krok po kroku restartowanie na komorce android
Jak zresetować grę na tablecie, chciałabym rozpocząć od nowa, a niestety odinstalowanie i ponowna instalacja nic nie zmienia.
Musisz napisać do supportu gry
Gram w megapolis od 8 miesięcy na iphone na Social quantum, teraz chciałbym moje miasto mieć rownież na ipadzie. Jak loguje się na fb to gra zaczyna się od początku. Średnio chce mi się grać od 1 poziomu na innym urządzeniu jak na drugim mam 48 poziom.. Helpp
Bartku jeżeli chodzi o dokumenty to chyba zdobywasz je za jakieś tam osiągnięcia, a co do znajomych do recenzent się pomylił. Najłatwiej zdobyć magabuckse:) i za nie kupić tereny
Ps. nie wiem jak na facebooku ale na moim smartfonie działa.
Od niedawna gram w Megapolis i od jakiegoś czasu nurtuje mnie 1 pytanie: jak powiększyć teren w tej grze? Czytam, ze potrzebuję do tego sąsiadów (mam ich z 20, a teren nie powiększył się nawet o kwadrat), bądź na innej stronie, że potrzebuję jakichś dokumentów. Nigdzie nie znalazłem natomiast wytłumaczenia od a do z jak to zrobić, jak to działa. Za podpowiedź z góry dziękuję.