Kingdom Quest jest nową grą na facebooku ze stajni Playdemic (Village Life, Crossword Buddies). W grze gracze stają przed zadaniem odbudowania zrujnowanego królestwa poprzez budowę nowych budynków, tworzenie przedmiotów i sprzedawaniu ich w celu uzyskania profitów. Może to brzmieć bardzo znajomo i pewnie znacie to już z innych gier społecznościowych, ale prezentowana aplikacja oferuje nam kilka nowości, które są swoistym odstępstwem od konwencjonalnej formuły. Na początku zabawy czeka nas ciekawy tutorial choć po jego przejściu możecie czuć pewnie nienasycenie bo tak naprawdę wiele rzeczy jest niewyjaśnionych w sensie „po co to robimy”. Ale jeśli przejdziemy przez ten dość krótki samouczek to możemy zaczynać już zabawę w pełni i uwierzcie, że wtedy będzie ona bardziej interesująca.

kingdom quest 1

 

 

Jak wygląda gameplay?

Cały gameplay gry Kingdom Quest będzie praktycznie kręcił się wokół tworzenia różnego rodzaju dóbr, po czym będziemy nimi handlować z innymi graczami, albo sprzedawać je handlarzom sterownym przez AI. Jednak, aby stworzyć cokolwiek potrzebujemy materiałów. Na przygotowanych działkach możemy sadzić różnego rodzaju rośliny pozyskując przy tym drewno i inne rośliny. Można także zbudować kopalnie itp. Tylko ograniczona ilość działek rolnych jest dostępna w dowolnym momencie, jednak gracz może ewentualnie rozszerzyć ten limit po osiągnięciu różne wyższego poziomu doświadczenia – lub w dowolnym momencie za pomocą waluty premium.

Crafting i magiczna księga

Kiedy już zdobędziemy potrzebne materiały to musimy zapoznać się z Book of Making, a jest to przewodnik, który zawiera wszystkie możliwe przepisy jakie są dostępne w grze wraz z listami potrzebnych składników. Z początku możecie przerazić się ową listą, ale w dalszej rozgrywce sami zostaniemy przełączeni do konkretnych recept, które aktualnie będą dla nas przydatne. Ale także mamy dostępne odpowiednie filtry, dzięki którym znajdziemy te dostępne na danym poziomie itp. Jeśli brakuje nam jakiegoś składnika to owa księga zapewni nam link bezpośredni do zakupu danego materiału (oczywiście za walutę premium). Innym sposobem jest wysłanie prośby do znajomego, ale oni nie zawsze będą mieli wszystko co będzie nam potrzebne, albo nie zawsze wszyscy są chętni do udzielenia pomocy. Jednak to nie wszystko bo aby cokolwiek stworzyć musimy posiadać również dostępnych pracowników, więc są limity jak w przypadku ilości farm. Istnieje również ograniczenie liczby straganów jakie gracz może mieć do sprzedawania swoich towarów – dodatkowe towary, które nie zmieszczą się na gracza straganach mogą być wprowadzane do rynku gildijnego.

kingdom quest 2

 

 

Jak awansujemy w grze?

System progresji w grze Kingdom Quest wyznaczony jest poprzez zwiększającą się liczbę dostępnych farm i straganów, a także pracowników, tak więc im wyższy nasz poziom tym większa ich ilość. W miarę czasu bardzie skomplikowane receptury będą wymagały o wiele bardziej zaawansowanych materiałów, które będą w ciągu rozgrywki odblokowywane. Niekiedy, aby coś odblokować będziemy potrzebowali kluczy (keys). Wszystko ładnie zostało przedstawione w drzewku technologicznym, gdzie widzimy ile potrzebujemy owych kluczy, aby mieć dostęp do dalszych materiałów.

Stare, ale dobre rozwiązania

Gra zawiera również system odznaczeń, który wymaga od gracza podejmowania się kolejnych wyzwań, aby spełniać coraz to nowsze wyzwania, a po zakończeniu wszystkiego zostaniemy nagrodzeni określonym odznaczeniem. Każda taka odznaka nagrodzi nas punktami doświadczenia i innymi nagrodami. Inną ciekawą funkcja jest brak zupełnie energii w grze, która jest zmorą każdej nowej aplikacji na facebooku, ale za to do zarabiania wykorzystywane są różne waluty dostępne tylko i wyłącznie w sklepie premium. Przykładem może być tzw. speedups, który jest wymagany jeśli mamy ochotę na ominięcie czasu oczekiwania różnych czynności.

kingdom quest 3

 

Plusy i minusy facebookowej aplikacji

Kingdom Quest pomimo swoich zalet ma także wiele różnych wad, jak choćby spróbujcie przełączać widok pomiędzy swoim zamkiem, a zamkiem znajomego wtedy zauważycie jak grafiki długo się ładują, tak jakby nie było żadnego cachowania obrazków po stronie gracza. Takie opóźnienia mogą być bardzo irytujące i uciążliwe. Inną sprawą jest dość słaby tutorial na początku gry, który tak naprawdę nie wyjaśnia nam niczego.

Jednak prezentowana aplikacja ma szansę stać się jedną z najlepszych gier typu citybuilding, gdyż zawiera mnóstwo ciekawych mechanizmów i oczywiście bardzo pociągającym jest fakt braku systemu energetycznego. Wystarczy w sumie kilka kosmetycznych poprawek, aby poprawić obecną sytuację, ale mniej wymagający gracze mogą w ogóle nie zauważyć wymienionych przeze mnie wad.