Wydawca gry strategicznej Forge of Empires, studio InnoGames, właśnie ogłosiło w Stanach Zjednoczonych premierę swojej gry Elvenar, w której również zajmiemy się budową miasta wcielając się w rolę Ludzi bądź Elfów. Jednak jak już wspominałem wcześniej ów wybór między dwiema rasami daje efekt czysto wizualny.
W Elvenar ludzie opisani są jako przodownicy w dziedzinie budownictwa, ambitna rasa i zdeterminowana do ciągłego doskonalenia się. Elfy zaś są magicznymi istotami, żyjącymi w harmonii z naturą.
Gdy tylko podejmiemy już tą pierwszą decyzję to rozpoczynamy cały proces budowania nowego społeczeństwa, ale do tego niezbędne nam będą surowce wliczając w to także monety czy materiały. Nie bójcie się jednak, wszystko jest do ogarnięcia, a już sam system zadań będzie nas uczył wszystkiego na temat mechaniki rządzącej całą rozgrywką.
Gracze zbierają monety z domków swoich mieszkańców, ale materiały (zwane z ang. supplies) muszą być ręcznie tworzone w licznych warsztatach. Budynki tego typu można ulepszać zwiększając tym samym ich produktywność, ale każda taka rozbudowa zmniejsza poziom „kultury” w mieście (spadają punkty kultury). Aby utrzymać owe punkty na przyzwoitym poziomie musimy budować w mieście kulturowe dekoracje.
Dodatkowo już na wczesnym etapie zabawy możemy rozpocząć badania nad nowymi technologiami dzięki zdobywanym Punktom Wiedzy, które będą kolejną walutą w Elvenar z jaką będziemy mieli styczność na początku zabawy. Na szczęście Punkty Wiedzy zdobywamy za darmo, to znaczy generują się same wraz z upływem czasu, ale mogą być zdobywane także przez interakcje z NPC, tzn. poprzez negocjacje z postaciami w sprawie przejmowania kontroli na nowych ziemiach. Negocjacje można prowadzić w pokojowy sposób wydając na to surowce (coś ala łapówka dla NPC), ale możemy wejść na ścieżkę wojenną, użyć swojej armii i zmusić wypomniane postacie do oddania ziem w nasze władanie.
[youtube id=”zk0_frIIL-I” width=”673″ height=”356″]
Podczas walki kolejne jednostki rozstawiane są na heksagonalnych polach i w każdej turze możemy je przemieszczać po całej siatce, która będzie spełniała rolę pola walki. Dodatkowo jeśli sami nie chcemy walczyć, kierować swoją armią, to zawsze jest możliwość użycia opcji „automatycznej walki”, którą już dalej pokierują systemy sterujące grą.
Drzewo technologiczne w Elvenar
Gdy tylko gracze zbiorą odpowiednią ilość Punktów Wiedzy to mogą je wydać na badanie nowych technologii według kolejności, o której decyduje ich rozmieszczenie na drzewie technologicznym. To do nas należy decyzja jaką ścieżkę rozwoju wybierzemy i można skupić się na wzmacnianiu swojej wojskowej potęgi badają baraki, uzbrojenie czy zwiększając pojemność armii, z którą ruszamy do walki. Można skupiać się także na ekonomii odblokowując zdolność produkcji dodatkowych surowców wliczając w to deski bądź marmur.
W Elvenar dodano także kilka funkcji sprzyjających budowaniu społeczności. Możemy odwiedzać królestwa innych graczy, przekazywać między sobą surowce, a nawet ruszyć razem w podróż czy do walki. Kilka rankingów pozwala nam porównywać swoje dokonania z tymi jakich dopuścili się inny gracze czy nasi znajomi.
Gra jest całkowicie darmowa, ale nie zabrakło tu również waluty premium (Diamenty), którą zdobędziemy za realne pieniądze, a za którą można dokupić choćby Punkty Wiedzy, albo przyśpieszyć czas budowy bądź ulepszeń.
Gra Elvenar dostępna jest za darmo poprzez przeglądarkę, ale również planowane jest wypuszczenie gry na urządzenia mobilne, ale to w przyszłości. Póki co czekamy na polską premierę.
Jeśli potrzebujecie poradników do gry to zapraszam tutaj.