Gardentopia to bardzo prosta gra farmerska, którą możecie znaleźć na portalu społecznościowym facebook i powiem Wam od razu jedno – autorzy nie popisali się tu niczym unikalnym, a same funkcje zaimplementowane zostały ograniczone do minimum. Pomimo, że już na początku zaznaczyłem, że jest to gra typowo farmerska/rolnicza to jest tutaj bardzo wąska tematyka, a już po samym tytule na pewno skojarzyliście z czym to wszystko będzie się tutaj wiązało. Otóż nie staniemy tutaj typowymi rolnikami, a raczej ogrodnikami, których jedynym celem będzie dbanie o swoje kwiaty, o wystrój, dekoracji ogrodu. Dlatego zanim przystąpimy do zabawy musimy zaopatrzyć się w ogrodniczki, rękawiczki i zakasamy rękawy oraz bierzemy się do roboty.

Ah te nasze farmy

Na czym będzie polegać cała rozgrywka w grze Gardentopia? Otóż najpierw musimy dokładnie przygotować grunt pod nowy zasiew, grządka po grządce przygotujemy tak cały ogród. Jednak nie wystarczy zaorać pole bo trzeba będzie następnie popracować nieco grabiami, a później wybrać się do okolicznego sklepu po odpowiednie nasiona. I właśnie teraz się wszystko zaczyna, nie próbowano zmieniać tutaj znanych nam dobrze mechanizmów, więc podobnie jak w innych grach farmerskich i tutaj każda zasiana roślina ma określony czas na dojrzewanie i tak samo w pewnych ramach czasowych musimy je ściąć zanim zwiędną i staną się dla nas bezużyteczne. Możemy w celu przyśpieszenia dojrzewania podlewać nasze uprawy.

gardentopia 2

Nie zmieniono tutaj również mechanizmów progresji, bo w Gardentopia, aby odblokować kolejne rodzaje roślin należy postarać się o przejście na nowy, wyższy poziom, wtedy paleta dostępnych nasion się przed nami algorytmicznie rozrasta, a my mamy o wiele większy wybór. Ale z drugiej strony musimy pamiętać, że każda nowa roślina będzie rosnąć o wiele dłużej niż pozostałe, tak samo koszt wzrośnie, ale to przyniesie nam o wiele większe zyski. Najlepiej jakbyście spojrzeli w sklepie na przykładową roślinę, mamy tutaj podany jej koszt i zysk jaki nam przyniesie po ścięciu. Oczywiście podany jest jej czas dojrzewania i ilość doświadczenia jaki za zbiórkę możemy zdobyć. Nie trudno zauważyć, że najtańsza roślinka przynosi nam tylko spore zyski, a doświadczenia za nią nie dostajemy w ogóle. Dodatkowo w kolejny zakładkach mamy elementy typowo dekoracyjne, które przysporzą nam nieco wydatków, ale jedynie posłużą do upiększenia naszego ogrodu. No i oczywiście dostaniemy niekiedy nieco doświadczenia.

 

Typowe funkcje społecznościowe

Podobnie jak w innych grach społecznościowych tak i Gardentopia posiada system odznaczeń. Odznaczenia to są pewne cele i jeśli uda nam się któryś osiągnąć do dostajemy za to przydatne itemy, roślinki czy też doświadczenie i pieniądze. W pewnym sensie są również wyznacznikiem naszego postępu w grze, ale nie polegałby i nie skupiałbym się wyłącznie na nich.

Inną ciekawą funkcją, na którą powinniście zwrócić uwagę, ale kiedy uzyskacie poziom 9 jest budynek zwany Makery. Dzięki niemu będziemy mogli tworzyć rzeczy, które po użyciu dadzą nam ogromne nagrody. Do tworzenia potrzebne nam będzie tzw. Flower Steam i Miód. Pierwszy element zbierzemy po prostu sadząc kwiaty, a po ścięciu przesuwając je do naszego magazynu (nie wolno sprzedawać). Miód możemy kupić w sklepie gry za walutę premium, ale również niekiedy wypadnie nam podczas zbiórki kwiatów. Jeśli już uda nam się coś stworzyć to przechodzimy do magazynu, używamy tego i dostajemy w zamian olbrzymie nagrody, aż sami się zdziwicie.

gardentopia 1

Szybko zauważycie, że po pewnym czasie nasz ogród będzie robił się coraz mniejszy i mniejszy, aż w pewnym momencie zabraknie miejsca na nowe kwiaty i dekoracje. Na początku powiększenie ogródka jest proste i tanie, ale dalsza ekspansja wymaga od nasz albo waluty premium, albo uzyskania określonego poziomu plus gotówki. Niekiedy do powiększania będzie wymagana określona ilość znajomych jakich zaprosimy do wspólnej zabawy.

 

Podsumowanie recenzji

Tak czy inaczej nie doszukujcie się w grze na facebooku Gardentopia jakiś innowacyjnych funkcji, gra jest prosta aż do maksimum i w pewnym sensie jest to zaleta, ale wadą jest to, że brak tutaj jakiegoś powiewu świeżości. Jednak jeśli macie chwilę wolnego czasu to warto wypróbować nową aplikację.