JumpStart wydał nam kolejną grę bazującą na przygodach najbardziej znanych pingwinów na świecie i tak, mówię tutaj o Pingwinach z Madagaskaru. Nowa aplikacja na Androida i iOS nowi nazwę Penguins of Madagascar: Dibble Dash. Tak naprawdę przygody Kowalskiego, Ricco, Szeregowego i Skipera opierają się w dużej mierze nie na serialu, a na filmie, który właśnie dziś ma swoją premierę w kinach. U nas niestety pojawi się dopiero 30 stycznia 2015 roku, więc do tej pory i tak go większość obejrzy pobierając z sieci, ale to już szczegół.
Gra Dibble Dash łączy w sobie elementy gatunku endless runner z matematyczną łamigłówką, a wszystko po to, aby nie tylko dać nam dobrą rozrywkę, ale również nauczyć czegoś, nauczyć fanów gry myślenia. Jednym słowem grę można określić także jako edukacyjną, a w takich produkcjach JumpStart jest mistrzem. W grze tym samym biegniemy przed siebie i naszym zadaniem jest przebiegnięcie jak największego dystansu sterując czterema pingwinami jednocześnie, a i przy okazji musimy ratować wszystkie zaginione pingwiny poprzez rozwiązywanie matematycznych zagadek.

pingwiny 2

Za każdym razem w Dibble Dash sterujemy wszystkimi pingwinami jednocześnie i każdy z nich stoi na jednym z czterech pasów. Przesuwając po ekranie palcem w górę sprawiamy, że wszystkie pingwiny podskakują jednocześnie do góry, a przesuwając palcem w dół sprawiamy, że robią one wślizg na brzuchu co jest przydatne, gdy chcemy ominąć mosty albo linie elektryczne. Niekiedy sytuacja na torze sprawia, że musimy ustawić nasze pingwiny na kształt słupa, jednego na drugim co można wykonać poprzez dwukrotne tapnięcie na ekran gry. Pozwala nam to unikać większych przeszkód i omijać kolejne przeszkody po prostu zmieniając dany tor na jeden z pozostałych trzech. Kolejne dwukrotne tapnięcie przywraca pingwiny do poprzedniego ustawienia.

Podczas biegu możliwe jest, że pojedynczy pingwin trafi na jakąś przeszkodę, albo dorwie go ośmiornica, czyli Dr. Octvaius Brine. Gdy to się stanie gracz musi odpowiedzieć na matematyczną zagadkę, aby uleczyć swojego podopiecznego. Gra na chwilę zwalnia i w tym momencie musimy znaleźć rozwiązanie. Niekiedy trafiamy na bardziej wymagające wyzwania i musimy choćby odbić uwięzione pingwiny z rąk wędzonego łososia, więc zatrzymujemy się koło maszyny, dostajemy matematyczny problem do rozwiązania, dajemy odpowiedź, pozbywamy się pomocników ośmiornicy i wracamy ponownie na ulicę, aby biec jeszcze dalej niż to możliwe.

Im dłużej biegniemy tym gra Penguins of Madagascar: Dibble Dash bardziej przyśpiesza i coraz więcej napotykamy przeciwników, a co za tym idzie coraz więcej mamy zadań matematycznych do rozwiązania. Każdy pingwin posiada specjalną umiejętność (power-up), który można aktywować w trakcie biegu. Jeden może uzdrowić od razu naszego pingwina, inny szybko pozwoli rozwiązać matematyczne równanie, a kolejny pozwala niszczyć przeszkody znajdujące się na trasie, itd.

pingwiny 3

Gracze w trakcie zabawy również zbierają jedną z walut gry, którą można wydać na przydatne przedmioty jak i kolejne ulepszenia. Ulepszenia zawierają takie bonusy jak headstart i tajemnicze skrzynie, które mogą zawierać w sobie przedmioty premium oprócz zwyczajnych. W sekcji premium znajdziemy podwajacz waluty i „Save the Penguins” (daje ekstra życie jeśli przez przypadek nie uda się przeżyć naszym pingwinom).

Jeśli chodzi o ulepszenia to dzięki nim możemy zmniejszyć czas odnawiania się specjalnych umiejętności każdego pingwina albo ulepszyć magnez poprzez zwiększenie jego czasu działania etc.

Gra Penguins of Madagascar: Dibble Dash dostepna jest za darmo do pobrania na iOS i Androida. Wkrótce pojawi się również wersja na Amazonie i na urządzenia z systemem Windows.