CityVille jest jedną z nowszych gier przeglądarkowych ze studia Zynga (Farmville), długo oczekiwana gra polegająca na budowaniu miasta, czasami określana jako okrojona wersja Sim City.
Opis gry CityVille
Obecnie odnosi niesamowite sukcesy na portalu społecznościowym facebook, gdyż konkurencyjne gry bardziej dają nam dość krótką rozgrywkę, a tutaj CityVille oferuje już nam długie godziny wspaniałej zabawy. I praktycznie można rzec, że trzeba czekać na przypływ nowej energii bo bez niej nie można nic więcej zrobić, ale powiem Wam z własnego doświadczenia, że dłużej czekałem, aż zakończy się bieżąca czynność aniżeli na dodatkową energię, więc w tym aspekcie gra spełnia swoją rolę idealnie balansując energię z czynnościami jakie możemy wykonać.
Tak jak to bywa w grach budowlanych, CityVille wymaga niekiedy od nas zapraszania znajomych, dzięki którym rozrywka staje się nieco łatwiejsza i mniej wymagająca dla gracza. Pamiętać należy, ze regularnie należy zbierać kasę od firm, uprawiać pole, aby zaopatrzyć w żywność ludność, a czasami nawet przyjdzie nam się zażądać od przyjaciół potrzebnych rzeczy. Możemy także podpisywać umowy z innymi miastami, ale wtedy gra od nas wymaga ich ciągłego śledzenia.
Rośliny, które zasadzimy mogą więdnąć, jednak nie ma co się obawiać, zajmuje to bardzo dużą ilość czasu, więc nie zdarzy nam się to na pewno za często. Jeśli w grze jednak zabraknie nam na coś energii, a pilnie jej potrzebujemy to warto udać się do miasta znajomego i pomóc mu w codziennych czynnościach, za co zostaniemy nagrodzeni nie tylko walutą gry, ale także darmową energią.
W grze przeglądarkowej CityVille mamy jak widać klasyczny gameplay, musimy budować miasto, aby rozrosło się do czegoś naprawdę potężnego i imponującego. Misje w grze nadają nam pewne cele, co w pewnym sensie jest czymś w rodzaju tutorialu, dodatkowo pozwoli nam nie zapomnieć o właściwej ilości ludności i stałym poszerzaniu terytorium naszego miasta. Najlepsze jest to, że dzięki obracanemu widokowi możemy obejrzeć każdy budynek z praktycznie każdej perspektywy.
Jednak gra nie jest bez wad i to moim zdaniem sporych, bo w CityVille bez przyjaciół, albo płacenia realnej kasy na dłuższą metę nie ma co grać. Populacja ma swoje ograniczenia, a żeby je zwiększyć musimy budować pewnego rodzaju budynku społecznościowe. To jednak nie wystarczy, aby zwiększyć populację, bo taki budynek musi być obsadzony przez konkretną ilość znajomych, a jeśli bez tego chcemy wypełnić puste sloty to musimy zapłacić.
Jednak CityVille ma to coś w sobie, gra w nią na Facebooku już kilka milionów użytkowników, więc fenomen tutaj jest naprawdę widoczny, a to jak długo się to utrzyma tego nikt nie wie, ale jak kiedyś napisał sam twórca Facebooka, że współpraca wieloletnia ze studiem Zynga jest dla nich bardzo ważna i ciągle inwestują w nowe rozwiązania, aby zapewnić partnerom jak najlepszą dostępność swoich usług.