Caribic Islands jest to przeglądarkowa gra strategiczna publikowana obecnie przez studio Upjers. Jako gracz wcielamy się we właściciela własnej wyspy. Już po pierwszym uruchomieniu gry musimy wybrać ocean startowy, gdzie będzie położona nasza pierwsza wyspa. Później zostanie nam tylko zbudowania pierwszego ratusza, coś w stylu centrum miasta/wioski, zależy od nazewnictwa. Jak to bywa w takich budowlanych grach Ala strategia, w sumie to troszkę upośledzone Plemiona, musimy również zadbać na samym początku o odpowiedni przyrost różnych surowców, a w Caribic Islands są to między innymi drewno, złoto i kamienie. Także myśl strategiczna powinna u nas zakiełkować i trzeba brać się do roboty, a zająć się musimy odpowiednim zaplanowaniem strategii wydobywczej jak i powoli zajmować się przygotowaniami do wojenki.

No już nam się powoli zbierają surowce, ale chcemy czegoś więcej oprócz patrzenia na liczniki kamienia i drewna, a dokładnie coś w nas krzyczy Wojna. No to zabieramy się do budowy naszych pierwszych baraków, gdzie wyszkolimy podstawowych wojaków. Oczywiście czymże by były zmagania wojenne bez odpowiednio zaplanowanej obrony naszego miasta, do tego możemy postawić różnego rodzaju wieże strażnicze plus ważne są solidne mury, jednak aby wszystko było trwałe i jak najlepiej sprawowało podczas obrony czy ataku to musimy pójść dalej w rozwoju naszej bazy, a chodzi mi dokładnie o rozpoczęcie badań w laboratoriach na szerokie skale, dzięki którym odkryjemy nowe jednostki i broń.

Jak to bywa na Karaibach to wokół jest pełno wysp, w sumie nie da się ukryć, że nasza armia to po prostu flota morska, więc wchodzimy szybciutko na mapę i wybieramy sobie naszą ofiarę, ale ważne jest aby dobrze ją przeszpiegować, a później dopiero wysyłać nasze okręty wojenne. Do szpiegowania wysłać możemy wszystko, w sumie może to być nawet mały pancernik, albo każdy inny statek (z wyjątkiem transportowych) działa tak samo dobrze.

Aby zaatakować innego gracza musisz posiadać port, statki i załogi. Idziemy do portu i wysyłamy floty wprowadzając współrzędne wroga na danej wyspie. Jak tylko flota dotrze otrzymasz raport z walki, który obejmuje zarówno własne jak i straty wroga. Jeśli twój raport walki jest pusty i flota nie wraca to znaczy, że w całości została zniszczona, a wróg ma o wiele większą przewagę, nikt nie przeżył i nie ma komu zdać nam relacji z walki.

Drugą sprawą, na którą polecam zwrócić szczególną uwagę jest sojusz, ale przy ataku chodzi o sojusz przeciwnika, jeśli jest zbyt potężny, a jego członkowie za blisko nas to nie porywajcie się z motyką na słońce bo szybciej skończycie grę niż ją zaczęliście.

Tak jak w każdej innej grze, Caribic Islands posiada ochronę dla początkujących. Jest to faza ochrony przed atakiem, który trwa dokładnie 25 dni. W tym czasie nie możemy być atakowani lub szpiegowani. Jak tylko zechcesz zaatakować kogoś innego, trzeba będzie zrezygnować z fazy ochrony przed atakami. Faza ochronna przed atakami również może być odwołane automatycznie, jeżeli konto jest nieaktywne przez 72 godziny.

Z innych ciekawostek związanych z grą jest dość dziwny sposób burzenia budynków, otóż możemy to robić raz na 24h, a w dodatku jeśli ktoś nas zaatakuje to po zakończonej walce wyburzenie zaczyna się od nowa. Kiepskawe rozwiązanie, ale pewnie niedługo to zmienią, bo to bez sensu troszkę.

Do transportu/handlu potrzeba transportera. Po jego zbudowaniu wystarczy wpisać współrzędne wyspy, na którą chcemy wysłać towar. Można również transportować jednostki, ale do tego potrzebujemy pancernika (małego lub dużego) albo okręt wojenny.
Oczywiście nie bójcie się bo oprócz ataków możemy kolonizować nowe wyspy. W celu skolonizowania wyspy (kolonizacja), potrzebujemy statku kolonizacyjnego i flotę okrętów wojennych, jak również odpowiedniej załogi. Jednak przed wysłaniem floty wroga wyspa, upewnij się czy wyspa jest odpowiednio przygotowana. Centrum miasta powinno być zmniejszone przez nas do poziomu 1, w przeciwnym razie kolonizacja się nie powiedzie! W każdym innym przypadku nasze szanse kolonizacji to około 70%.

W grze przeglądarkowej Caribic Islands nie warto zwracać uwagi na aspekty graficzne bo i tak są słabe, a w sumie ważna jest tu dobra zabawa i strategiczna rozgrywka. Więc jeśli szukacie dobre oprawy graficznej wybierzcie inny produkt.