Gra Asterix & Friends to najnowsza gra strategiczna, którą wydaje nam firma Deutsche Telekom AG, odpowiadająca w Polsce za markę T-Mobile, którą na pewno każdy z Was kojarzy. Czym jest owa produkcja? Na pewno nie reklamą telefonów, a zwykłą strategią opartą na uniwersum rodem z opowieści i dwóch dzielnych galach, broniących swojej ojczyzny przez legionami bezlitosnych Rzymian. Podobnie jak inne, tego typu gry znajdziemy tutaj dwie warstwy gameplay’u, warstwę budowlaną, gdzie zaczniemy budowę naszej osady, przy czym musimy najpierw na to przedsięwzięcie zdobyć konieczne surowce, a druga to czysto strategiczna walka – oczywiście z kim? Z Rzymianami, którzy porozstawiali wokół naszej wioski patrole, więc starcie z nimi jest nieuniknione.
Na początku naszej zabawy w grze przeglądarkowej Asterix & Friends musimy nadać imię naszemu wieśniakowi, który po latach powrócił do rodzinnej wioski i zastał ją zniszczoną przez rzymskie legiony. Staje on właśnie przed nowym wyzwaniem, musi odbudować wszystkie zniszczenia i przepędzić wrednych Rzymian z okolicy. I tutaj spotykamy już samego Asterixa, który prosi nas o zbudowanie Domu Starszyzny (Elder’s House) i tym samym zaczynamy nasz tutorial, który przygotowano za pomocą właśnie takich zadań. Po zbudowaniu owego budynku pojawi się w wiosce Lunatix, który będzie od tej pory naszym źródłem zadań.
Tym samym rozpoczynamy warstwę budowlaną gry. Aby cokolwiek zbudować musimy znaleźć wolne miejsce, zazwyczaj oznaczone są znakami (coś na wzór wynajmu), ale niekiedy będziemy musieli usunąć gruzy starych budynków, aby zrobić miejsce dla nowych. Wazę są tutaj budynki mieszkalne, to one są domem wszystkich mieszkańców, musimy je budować, aby zaczęli wracać do wioski i mogli się tutaj na nowo osiedlić. Jednak do budowy każdego budynku wymagane są surowce, w zależności od tego co chcemy zbudować musimy zebrać różną ilość drewna z pobliskich lasów, kamienia z okolicy czy z położonych niedaleko pól będziemy musieli pozbierać trochę słomy. Za każde wykonane zadanie w Asterix & Friends będziemy otrzymywać losową nagrodę w postaci rzeczy do kolekcji, surowców, energii (żywności) jak i doświadczenie i sestercję (rzymską walutę, za którą kupimy większość przedmiotów w sklepie gry) i która wymagana jest do rozbudowy, ulepszeń etc.
Kolejnym zadaniem w grze będzie usuwanie debrisu, typowe złomu po zadanych zniszczeniach w trakcie walki z Rzymianami. Wystarczy kliknąć na niego myszką i nasz bohater od razu bierze się do roboty. W trakcie usuwania takich śmieci zdobędziemy troszkę surowców, które przydadzą się do dalszej budowy jak i również doświadczenie. Warto na starcie oczyścić cały teren, gdyż zazwyczaj kosztuje nas to jeden punkt żywności (energii), a w zamian dostajemy parę sztuk kamienia, słomy czy drewna, a jak zdążyliście zauważyć za każdą sztukę wydobytego surowca poza miastem musimy zapłacić punkt żywności. Opłaca się no nie? Skoro już jesteśmy przy żywności to pozyskamy ją głównie z naszych farm, które co pewien czas produkują punkt żywności, ale uwaga – mają również ograniczoną pojemność, więc należy co pewien czas zbierać z nich wytworzoną żywność i zużywać na inne aktywności. Z drugiej strony zdobędziemy troszkę żywności z polowań jak i z łowienia ryb, więc nie skupiajcie się tylko na jednym źródle. Nie tylko do wykonywania codziennych czynności będziemy wykorzystywać naszą żywność w browserowej grze Asterix & Friends, ale po każdej walce z Rzymianami nasi mieszkańcy są zmęczeni i ich powrót do pełni sił trwa dość długo, ale można im pomóc wrócić do formy podając im pewną dawkę żywności. Również podczas przechodzenia na kolejny poziom nasze punkty żywności automatycznie się uzupełniają. Jak już wspomniałem o polowaniach to w samouczku już zobaczymy jak zapolować na dziki, najważniejsze są ślady i determinacja.
Wcześniej napisałem także o sestercjach (Sesterces) – to podstawowa waluta w grze, użyjemy jej do zakupu itemów z rynku etc. Aby wytwarzać więcej sestercji będziemy potrzebować budynku zwanego Butcher, który produkuje ich pewną ilość co pewien czas i podobnie jak z żywnością z farm, tak i sestercję musimy zbierać co jakiś czas.
W kolejnych zadaniach dowiemy się jak i gdzie zdobywać drewno, żywność, kamień i słomę w Asterix & Friends. Wokół naszej wioski jest pełno lasów i kamieni, najeżdżając na konkretne miejsca myszką widzimy dostępne tam ilości surowca, niekiedy znajdziemy także pola ze słomą, które także mają swoją pojemność i po pewnym czasie jako źródło wyczerpują się. Dlatego także musimy ciągle szukać kolejnych miejsc, ale wiele z nich strzeżone jest przez rzymskie wojsko, które najpierw należy pokonać, aby móc wydobyć cenny kruszec.
Jak każda wioska, taki i nasza potrzebuje wodza, niestety nie my nim zostaniemy, odbudujemy Dom Wodza i przywołamy tym samym kolejną postać NPC, którą będzie Democratix, czyli kolejne źródło zadań dla nas, a co za tym idzie masa nowych zajęć i kombinowania jak zdobyć wymagane surowce.
W grze Asterix & Friends mamy również wgląd w mapę świata, gdzie znajdziemy wioski innych graczy, którzy – o ile zostaną naszymi przyjaciółmi – pozwolą nam rozprawić się z legionami rzymskimi. Klikając na ich wioski mamy możliwość komunikowania się z nimi. Na mapie widzimy również rzymskie legiony, ich siłę i liczebność. Legiony są silne i niebezpieczne i zazwyczaj będziemy musieli atakować je kilka razy, ale mogą to również robić inni gracze. Jednak opłaca się walczyć z Legionami, gdyż za każdym razem zdobywamy dzięki temu Punkty Oporu (Resistance Points), które będą wymagane podczas prób treningu naszych mieszkańców. Przed każdym atakiem mamy możliwość wybrania, którzy mieszkańcy naszej wioski wezmę udział w walce. Po jednej stronie – lewej – widzimy nasze wojsko i jego siłę (Strength), a po drugiej analogiczne wojsko Rzymian. Ważne jest teraz, aby dobrać silniejszy skład od naszego przeciwnika. Każdy ma określoną siłę, która w trakcie walki się sumuje. Na tym samym ekranie dostajemy również informację o naszych szansach na wygraną, ale z tego co udało mi się sprawdzić to czasami udaje się wygrać przy 10% szansach, więc sprawa jest całkowicie losowa i nie przejmujcie się jak przy 90% szansach na zwycięstwo doznacie gorzkiego smaku porażki. Gdy już dokonamy odpowiednich wyborów rozpoczynamy walkę, w której tak naprawdę nie bierzemy udziału i możemy poprzyglądać się na animację złożoną z losowych napisów na temat obrażeń i animowanej chmury unoszącego się kurzu.
Po każdej walce, postacie, które w niej brały czynny udział są po prostu zmęczone, możemy dać im troszkę żywności, aby pobudzić w nich więcej wigoru i ruszyć ponownie do boju. W przeciwnym razie musimy czekać, aż samoczynnie powrócą do pełni sił. Dodatkowo każdego wojaka można wzmocnić dzięki wytworzonej w siedzibie stolarza (Carpenter) broni, tarczy itp. Ale zawsze dobry trening nierówna się nigdy z najlepszym nawet sprzętem i dzięki niemu wzmocnimy na zawsze siłę i zręczność jak i wiele innych cech naszej postaci. A tak naprawdę zwiększamy za każdym treningiem o jeden punkt siłę wieśniaka. I tutaj jak wspomniałem wcześniej, będziemy potrzebować Punktów Oporu i innych, nie tych standardowych, surowców jak choćby Beetroot czy zwykłych ryb, które zdobędziemy w trakcie rozgrywki, ale oczywiście szybciej będziemy je mieli jeśli zapłacimy za Rzymskie Hełmy (walutę premium gry), która od czasu do czasu jest nam przyznawana, ale w ilości takiej, która nie zapewnia przewagi. Oczywiście wracając na chwilę do tematu budynków to je również można ulepszać, przez co zwiększamy ich pojemność czy zdolności produkcyjne.
Jak sami widzicie w grze strategicznej Asterix & Friends jest dużo systemów do opisania, jednak nie będziemy wchodzić w nie głębiej bo to jest zadanie poradników, które niebawem pojawią się na naszym portalu. Jeśli chodzi o grafikę to wszystko tutaj zostało dopracowane tak, aby idealnie oddawać klimat serii bajek o dzielnym Asteriksie. Kreskówkowa, ale z licznymi animacjami i jak na standardy browserowej gry oddano tutaj wiernie każdy szczegół. Zresztą wszystko możecie podejrzeć na przygotowanej prezentacji wideo gry.
Grafika ciekawa, bo odnosi się bezpośrednio do serii o przygodach moich ulubionych Galów, ale jeśli chodzi o aspekt budowlany to nieco kuleje w porównaniu do innych gier. Wojaczkę także można było inaczej zaprojektować.