Gra na NK Ale Folwark to najnowsza gra społecznościowa ze stajni studia Ten Square Games (Na Grzyby, Apple Squash). Gracze wcielają się tutaj w rolę szlachcica, którego zadaniem jest tworzenie, zarządzanie i rozwój swoich ziem poprzez zasiew nowych roślin, budowę domów dla robotników, doglądaniu zwierząt hodowlanych i gospodarowanie swoimi zasobami/zapasami w rozsądny i skuteczny sposób. Doskonała jakoś grafiki i wydajność gry pomaga graczom odkryć prawdziwą radość w rolnictwie. Różnorodność metod jakimi możemy rozwijać farmę sprawia, że gra daje nam ciągłe dawki świetnej zabawy – nie mamy tutaj szans na nudę. Nie ma znaczenia czy jesteście maniakami gier farmerskich bo ta aplikacja jest w 100% dla każdego.

ale folwark 001

Recenzja gry Ale Folwark

Rozpoczynając naszą przygodę w grę na Naszej Klasie Ale Folwark zostajemy witani przez Rycerza Zawiszę, który będzie naszym przewodnikiem po podstawowych funkcjach jakie można tutaj znaleźć. Podstawą w zarządzaniu każdym Folwarkiem jest zbieranie plonów ze swoich pól. Naszym pierwszym zadaniem będzie więc zebranie pszenicy z 10 pól. Jednak, aby coś zebrać trzeba najpierw coś posiać! W oknie targu wybieramy zakładkę z nasionami i następnie kupujemy te, które nas interesują, albo te na które nas stać. Następnie żegnamy się z Zawiszą i witamy Dorotę, która pomoże nam właściwie zadbać o zasiane uprawy. Pokaże nam jak zapewnić większą ilość żywności naszym mieszkańcom, a także jak zdobywać dla nich słomę na dachy (sadzenie pszenicy).

Jak w wielu podobnych grach farmerskich tak i w grze na nk Ale Folwark każda roślina ma określony czas wegetacji, który musimy spokojnie odczekać zanim zaczniemy zbierać plony. Ale dla tych niecierpliwych Dorotka proponuje nawóz, dzięki niemu właśnie nasze plony rosną dosłownie w mgnieniu oka. Na dobry początek dostaniemy 30 worków nawozu. Znajdziemy je w składzie.

chata drwala

Oprócz samej części farmerskiej będziemy musieli zadbać o wszystkie budynki jakie są niezbędne do funkcjonowania naszego folwarku w grze Ale Folwark. Na początku możemy znaleźć chatę drwala, gdzie spotkamy tym razem Doromira, który pokaże nam jak rozbudowywać nasze włości. Oczywiście każda budowa podobnie jak wegetacja roślin, wymaga odpowiedniego czasu na ukończenie, ale i tutaj możemy przyśpieszyć cały proces. Jednak do przyśpieszenia użyjemy waluty premium (Diamenty), ale i jak skończy nam się w/w nawóz również musimy go kupić za diamenty. Aby budować następne budynki musimy zapewnić stałe dostawy drzew. Klikając na drzewo rozkazujemy drwalowi, aby je ściął. Kiedy skończy w jego chacie rozpoczynamy produkcję Bala drzewa. I tutaj znowu, za kasę możemy proces cały przyśpieszyć. Jednak takie surowce dobre są na prymitywne budynki, bardziej skomplikowane struktury wymagają już desek, a aby je wyprodukować należy posiadać tartak.

zadania

Raz postawiony domek, pole czy płotek nie jest przytwierdzony do ziemi na stałe. Klikając w menu akcji możemy wybrać opcję przesuwania, obracania, a nawet sprzedawania i chowania różnych struktur.

Ostatnim spaślakiem jakiego poznamy w grze Ale Folwark będzie Mieczysław, który opowie nam od tym jak zarządzać dobrami i mieszkańcami folwarku. A skoro mamy tartak czas rozpocząć produkcję. Na początek warto zrobić kilka desek. Gotowe produkty dostarczamy do składu i zaczyna się wszystko na dobre. Gdy już uzyskamy deski ważne jest, aby zmienić je na kubiki, a jakbyście nie zauważyli to już druga produkcja w tartaku.

Już potrafimy sadzić, zbierać plony, umiemy wznosić budynki, ale to wszystko nie miałoby sensu bez mieszkańców. To oni w zamian za wybudowanie im domów, będą pracować w Naszych budynkach gospodarczych. Dodatkowo zapłacą nam za żywność, którą im dostarczymy. Mieszkańcy w zamian za żywność będą płacić podatki, można je uzyskać szybciej, ale to kosztuje na nowo walutę premium.

ale folwark 002

Za każdy nowy poziom otrzymujemy sztukę diamentu, sporą dawkę złotych monet i czasami dodatkową nagrodę jak nawóz czy jakiś przedmiot. Oczywiście w tym samym czasie dostajemy dostęp do większej palety roślin, budowli itp. Tak samo sprawa ma się z zadaniami, za każde ukończone zadanie dostajemy jakąś nagrodę, głównie monety, choć w przeciwieństwie do nowego poziomu za wykonane cele nie odblokowuje nam się nowa zawartość, ale za to zdobywamy również doświadczenie, które definitywnie poodnosi nasz poziom.

Wbrew temu, że gier farmerskich jest już tysiące, a na Naszej Klasie poznaliśmy ich kilka to gra Ale Folwark nas zaskoczy przyjemną grafiką, brakiem wkurzających animacji i zawsze czymś ciekawym, czym można się zająć. Niewątpliwą zaletą jest brak systemu energii, choć to przypłacamy czekaniem na każde wykonanie się konkretnej akcji, ale zawsze to miło odszukać grę, gdzie energia nie gra tak ważnej roli.