Age of Patrons jest strategiczną grą przeglądarkową osadzoną w czasach istnienia starożytnego Rzymu. Gracz na początku musi wybrać po jakiej stronie chce rozpocząć rozgrywkę, a do wyboru mamy oczywiście Rzymian i Egipcjan. Każda z tych strona ma swoje wady i zalety. Tak więc Rzymianie będą budować 10% taniej podczas gry Egipcjanie 10% szybciej. Rzymianie szczycą się wspaniałymi murami obronnymi i dobrymi jednostkami defensywnymi, a Egipt produkuje więcej złota i trzon jego armii to jednostki ofensywne. Dlatego ważne jest aby dobrać swój wybór do naszych preferencji gry. Na samym początku dobrze jest też wybrać tytułowego patrona, który jest osobą zapewniającą Ci ochronę i pomoc. Bez Patrona Twoje życie będzie ciężkie. Danina jest częścią produkcji, którą wysyłasz dla Patrona i jest pokazana zawsze gdy go szukamy, więc najlepiej znaleźć gracza silnego i który nie chce za dużo naszych surowców. Przykład: Produkujesz 3000 drewna – przy 10% daninie, 300 drewna będzie automatycznie wysyłane do Patrona. Teraz już zaczynamy naszą rozgrywkę, a w Age of Patrons głównym naszym zadaniem będzie rozbudowa naszego imperium. Mamy dwie zakładki: osada i produkcja. W pierwszej będziemy musieli zadbać o podstawowe budynki miejskie jak Pałac, który przyśpieszy budowę innych budynków po takie struktury jak stajnia, baraki czy też magazyn i mury obronne. W zakładce produkcja znajdziemy specjalnie przygotowane pola do uprawy jak i do wydobywania surowców, których w grze znajdziemy 4: drewno, kamień, żelazo i chleb. Oczywiście każdy poziom rozbudowy zwiększa produkcję surowca, ale możemy dodatkowo go zwiększyć wyruszając poza miasto, czyli włączamy mapę i szukamy specjalnych pół dających bonus do drewna czy innego surowca, wybieramy nasze wojska i atakujemy, jeśli atak się powiedzie to w zależności od poziomu lokacji otrzymamy procentowy bonus do surowca.
Oczywiście jak w każdej takiej grze i tutaj szkolimy wojsko, które możemy zarówno wysyłać na misje, eksploracje świata jak i na grabieże i ataki, których nasi przeciwnicy będą mieli dość, o ile dobrze to zaplanujemy, a dzięki wbudowanemu symulatorowi ataków będzie łatwiej, więc jak to każdy strateg to najpierw szpiegujemy, a później wynik do symulatora i wyruszamy na atak. Ale jest tutaj coś wyjątkowego co utrudnia nam planowanie, ale urozmaica rozgrywkę, więc jest na plus dla Age of Patrons. A chodzi mi o to, że można ustawiać wojska w szyki, co zmienia czasami diametralnie wyniki walk i przy mniejszej armii i słabszej, to dobrze zaplanowany atak może zakończyć się sukcesem. I to jest trzon strategiczny w tej grze.
Mamy tutaj także aspekt ekonomiczny, a nawet znajdziemy tutaj sam rynek, gdzie możemy handlować surowcami za złoto, a także wystawiać co tylko chcemy na aukcje. Ciekawe rozwiązanie.
W czasie długiej budowy miasta możemy zająć się naszym bohaterem. Wchodząc w zakładkę „bohater” mamy dość sporo opcji, jak przydzielanie punktów do statystyk naszej postaci po umieszczanie ekwipunku w slotach. Również jeśli spojrzymy wyżej to widać wejście na Arenę, gdzie możemy już od 50 złotych monet wyzywać innych graczy do pojedynków PvP, ale i to nie wszystko bo obok znajdziemy Zadania, na które możemy wysyłać nasze wojska wraz z bohaterem, ale tutaj UWAGA bo trzeba dobrze przyjrzeć się jaki jest poziom trudności bo jeśli się przeliczymy to nie tylko stracimy wojska, ale także umrze nam dowódca. Ale nie ma czym się martwić, za pewną kwotę surowców możemy go wskrzesić i będzie jak nowy. W czasie takich zadań mamy okazję nie tylko dostać doświadczenie, ale możemy zdobyć sprzęt dla naszej postaci.
O grze można pisać godzinami, ale chciałem Wam przedstawić podstawowe elementy działania gry, więc jeśli jesteś strategiem i lubisz produkcje przeglądarkowe to nie pożałujesz grając w Age of Patrons, wspaniała grafika, ciekawe animacje już dziś czekają na ciebie zarówno na stronie www.ageofpatrons.com jak i na facebooku.